ادامه خسارات سیل در ایتالیا و هشدار قرمز برای مناطق سیل‌زده

دویچه وله
تلفات سنگین سیل و رانش زمین بر اثر بارش شدید باران در شمال ایتالیا مدام بیشتر می‌شود. به گفته جانشین رییس دولت استان امیلیا رومانیا، تلفات در این منطفه به چندین میلیارد یورو رسیده است. ایرنه پریولو گفت‌، در برخی مناطق خیابان‌ها باید به طور کامل از نو ساخته شوند.

صدها نیروی امدادی و داوطلب به منطقه اعزام شده‌اند تا خیابان‌ها و خانه‌ها را از گل و لای و لجن پاکسازی کنند.

از آغاز سیل تا صبح روز یک‌شنبه ۲۱ مه سازمان آتش‌نشانی ایتالیا چهار هزار ماموریت انجام داده است. اکثر این ماموریت‌ها در اطراف بولونیا، راونا، فورلی- چزِنا و ریمینی بوده‌اند.

در بسیاری از مناطق مردم برای تهیه مواد غذایی و آب آشامیدنی با مشکل روبرو هستند.

در استان راوِنا یک هلی‌کوپتر که برای بازرسی سیستم برق‌رسانی به آنجا رفته بود در اثر طوفان سقوط کرد و یکی از سرنشینان آن مصدوم شد. سه سرنشین دیگر وقتی این بالگرد در نزدیکی لوگو سقوط کرد، وحشت‌زده فرار کردند.

تعداد مناطقی که در روزهای اخیر از طوفان و بارش شدید آسیب دیده‌اند به ۱۰۰ منطقه رسیده است. جانشین رییس دولت استان امیلیا رومانیا گفته، این منطقه به منطقه بمباران‌شده شبیه شده است.

در هفته جاری حداقل ۱۴ نفر جانشان را در اثر سیل از دست داده‌اند و نزدیک به ۱۵ هزار نفر مجبور به ترک خانه‌هایشان شده‌اند.

در برخی مناطق استان امیلیا-رومانیا در ساحل دریای آدریاتیک بالاترین حد هشدار قرمز اعلام شده است. به گفته سازمان حفاظت غیرنظامی ایتالیا، در آخر هفته احتمال بارش‌های بیشتر هم وجود دارد.

سازمان حفاظت غیرنظامی ایتالیا گفته، روز دوشنبه نیز هشدار قرمز در سواحل دریای آدریاتیک برقرار خواهد بود. به گفته این سازمان، بارندگی‌ها کمتر شده اما زمین‌شناسان درباره رانش زمین هشدار داده‌اند.


دیدار نخست‌وزیر از مناطق سیل‌زده

جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا روز یکشنبه در مناطق آسیب دیده حاضر خواهد شد. او نشست سران گروه هفت کشور صنعتی یا "جی هفت" در هیروشیمای ژاپن را ترک کرد و به سوی ایتالیا بازگشت. ملونی پیش از پروازش در جمع خبرنگاران گفت: «وجدانم به من می‌گوید که باید برگردم.»

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز روز یکشنبه در مراسم دعا در میدان پترز در رم مقابل جمعیت از سیل غم‌انگیز اخیر یاد کرد و گفت، "از صمیم قلب" با قربانیان این حادثه همدردی می‌کند.

در منطقه پیمونت، واقع در شمال غربی ایتالیا نیز بارش شدید گزارش شده است. درجه هشدار در این منطقه نارنجی اعلام شده و در عکس‌‌های منتشر شده از جمله از شهر تورین دیده می‌شود که موانعی جلوی رودخانه گذاشته شده تا از ورود آب به داخل شهر جلوگیری شود.


طوفان به جنوب هم رسید

سایر مناطق ایتالیا نیز شاهد تغییرات شدید آب و هوایی هستند. منطقه کالابریا در جنوب ایتالیا نیز در حال نبرد با طوفان و باد شدید است. در شهر رجو کالابریا یک مرد در اثر سقوط یک درخت جانش را از دست داده است.

در سیسیل نیز آتش‌نشانی ۱۰۰ ماموریت در ارتباط با طوفان داشته که بیشتر مربوط به درختان سستی بوده که در اثر طوفان و باد شدید آسیب دیده و باید ایمن می‌شده‌اند. در برخی جاها نیز خرابی در اثر ورود آب روی داده است.