سران ارشد اسرائیل به کنفرانس تغییرات آب و هوایی دبی دعوت شدند

صدای امریکا
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و اسحاق هرتزوگ رئیس جمهوری این کشور، برای شرکت در کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد موسوم به کوپ۲۸ که قرار است در ماه‌های نوامبر و دسامبر سال جاری میلادی در شهر دبی امارات متحده عربی برگزار شود دعوت شدند.

محمد محمود آل خاجه، سفیر امارات متحده عربی در اسرائیل با حضور در دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، دعوتنامه رسمی این اجلاس را به او تقدیم کرد.

حدود یکصد شرکت اسرائیلی نیز از طریق موسسه صادرات اسرائیل در این کنفرانس شرکت خواهند کرد.

نفتالی بنت، نخست وزیر سابق اسرائیل، در جریان کنفرانس کوپ‌۲۶ که در شهر گلاسکو اسکاتلند، برگزار میشد وعده داده بود که اسرائیل با استفاده از نیروی فکری خود، «به توسعه فناوری های اقلیمی برای نجات جهان کمک خواهد کرد.»

محمد بن زاید آل نهیان، حاکم امارات متحده عربی فروردین ماه امسال در تماسی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، بر پایبندی کشورش بر تقویت روابط دو جانبه تاکید کرد.

امارات متحده عربی و اسرائیل متعاقب انعقاد توافق‌نامه ابراهیم با وساطت دولت دونالد ترامپ در اوت ٢٠٢٠ و امضای آن در سپتامبر همان سال، روند عادی‌سازی روابط دوجانبه را آغاز کردند.

از آن زمان، مقامات بلندپایه دو طرف چندین بار از کشورهای یکدیگر بازدید کرده‌اند و روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف توسعه یافته است.

فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده و جاه‌طلبی‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی در خاورمیانه ، از دلایل عمده نزدیک شدن امارات و چند کشور عرب از جمله امارات به اسرائیل است.