فرمانده واگنر روسیه: بیش از ۲۰ هزار سرباز روسی در نبرد باخموت کشته شده‌اند

صدای امریکا
فرمانده گروه مزدور واگنر اعتراف کرد که «دست نیروهای روسی به خون غیرنظامیان آغشته شده» با این حال روسها بیش از ۲۰ هزار سربازشان را در نبرد باخموت به کشتن داده‌اند.

«یوگنی پریگوژین» گفته که حدود نیمی از «مزدوران واگنر» که در شهر شرقی اوکراین جان باختند، زندانیان روس بودند که به جنگ فرستاده شده بودند.

به گزارش آسوشیتدپرس،‌ مقامات آمریکا روز چهارشنبه تایید کردند که آمار «فرمانده مزدوران واگنر» با برآوردهای آنها مبنی بر افزایش تلفات روسیه مطابقت دارد.

کاخ سفید تخمین زده که از دسامبر سال گذشته تا‌کنون نیروهای روس در جنگ اوکراین، یکصد هزار نفر تلفات داده‌اند که از این تعداد ۲۰ هزار تن کشته شده‌اند.

کرملین اما این آمارها را رد کرده است.

پیش‌تر گروه «واگنر» که طی ماه‌های گذشته هدایت جبهه روسیه برای تصرف باخموت را بر عهده داشته، تهدید کرده بود که اگر مسکو مهمات بیشتری برای آنان ارسال نکند، این گروه نیروهای خود را از باخموت خارج خواهد کرد.

یوگنی پریگوژین، که بارها نیروهای مسلح مسکو را به عدم حمایت کافی از افرادش متهم کرده است، روز سه‌شنبه گفته بود نفرات تیپ ۷۲ ارتش روسیه مواضع خود را در بخشی از شهر باخموت ترک کرده و پا به فرار گذاشته‌اند.

در مقام مقایسه، می‌توان گفت کل تلفات رسمی نیروهای شوروی در جنگ ۱۹۷۹-۱۹۸۹ افغانستان ۱۵ هزار تن برآورد می‌شود.

اوایل این ماه، تیم رسانه‌ای وی ویدئویی از او منتشر کرد که در آن فریاد می‌زد، فحش می‌داد و به حدود ۳۰ جسد یونیفرم پوش روی زمین اشاره می کرد و گفت که آنها جنگ‌جویان واگنر بودند که در یک روز جان باختند. او مدعی شد که وزارت دفاع روسیه افراد او را از مهمات محروم کرده است و تهدید کرد که از جنگ باخموت دست می کشد.

اعتراف پریگوژین به ضررهای سنگین ظاهرا تاثیر استراتژی اوکراین را نشان می‌دهد. چرا‌که مقامات اوکراینی گفته‌اند که هدف آنها در باخموت «خسته کردن» و «عقب‌نشینی نیروهای روسیه»، «منحرف کردن آنها از حفاظت از سرزمینی است» و «خرید زمان برای رسیدن تسلیحات و مهمات بیشتر غربی» و «تکمیل آموزش» بوده است.