رهبر گروه تندرو حمله‌کننده به کنگره آمریکا به ۱۸ سال حبس محکوم شد

بی بی سی
استوارت رودز، بنیان‌گذار و رهبر گروه راست‌گرای افراطی «سوگندنگهداران» که نقش مهمی در یورش ششم ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره آمریکا داشت، به تحمل ۱۸ سال زندان محکوم شد.

از مهمترین اتهام‌های متوجه او توطئه‌چینی و فتنه‌گری با هدف ترویج خشونت، تهدید جانی علیه افراد حقیقی و اخلال در جمهوریت و مبانی نظام دموکراسی آمریکایی بوده است.

او اگر چه در روز ششم ژانویه خارج از ساختمان کنگره ماند اما از آنجا اعضای شبه‌نظامی گروه خود را برای حمله به کنگره فرماندهی می‌کرد.

بسیاری از اعضای این گروه افراطی راست‌گرا در آن روز با البسه و تجهیزاتی روبروی کنگره حضور یافته بودند که گویی عازم میدان جنگ و نبرد می‌شوند.

دادستان‌ها درخواست ۲۵ سال زندان کرده بودند اما قاضی با ۱۸ سال حبس موافقت کرد. با این حال، همین مقدار زندان هم شدیدترین حکمی است که در دو سال گذشته علیه یکی از مشارکت‌کنندگان در یورش ششم ژانویه صادر شده است.

دادستان‌ها توانستند با استناد به مکاتبات و ارتباطات اعضای این گروه در روزهای قبل از ششم ژانویه، ثابت کنند که مشارک گروه سوگندنگهداران در یورش ششم ژانویه، نمی‌توانسته صرفا واکنش هیجانی یک تجمع مخالفان یک تصمیم سیاسی قلمداد شود بلکه آنها از روزها پیش برای چنین خشنوتی برنامه‌ریزی و توطئه‌چینی کرده بودند.

همزمان کلی مگز، رهبر شاخه فلوریدا این گروه که روز پنجشنبه - ۲۵ مه - در کنار استورات رودز در دادگاه ایستاده بود هم به تحمل ۱۵ سال زندان محکوم شده است.

آقای رودز سال گذشته در دادگاهی دیگر هم به اتهام اخلال در روند قضایی مجرم شناخته شده بود. او یکی از سرشناس‌ترین حمله‌کنندگان به کنگره در روز ششم ژانویه ۲۰۲۱ است.

تاکنون بیش از یک هزار نفر از مشارکت‌کنندگان در آن واقعه دادگاهی شده‌اند هر چند بیشتر آنها به علت جرایم سبک‌تر و نافرمانی‌هایی چون ورود غیرقانونی به ساختمان کنگره و آسیب رساندن به اموال عمومی، محکومیت‌های سبک‌تری گرفته‌اند.

با همه اینها، او روز پنجشنبه و به هنگام قرائت حکم، نشانی از پشیمانی در چهره نداشت و بارها خود را «زندانی سیاسی» خوانده و اصرار دارد که گروه او - سوگندنگهداران - در برابر کسانی که به زعم او در حال «نابودی کشورش (آمریکا)» هستند «بپاخاسته» است.

با این حال، قاضی امیت میهتا به هنگام خواندن مقدمه قبل از اعلام حکم همه «ادعاهای» آقای استورات را رد کرد و آنها را «گفتمان خشونت‌جویی» خواند؛ از جمله تهدید اعضای این گروه به دار زدن نانسی پلوسی، رئیس وقت مجلس نمایندگان کنگره آمریکا.

قاضی امیت میهتا گفت: «من با جرات می‌خواهم بگویم و همین ابتدا تاکید کنم که تاکنون درباره هیچ متهمی به هنگام قرائت حکم چنین چیزی نگفته‌ام، آقای رودز، شما تهدید و خطر دایمی برای این کشور محسوب می‌شوید، تهدیدی علیه جمهوریت و هر آنچه که تار و پود دموکراسی ما را تشکیل می‌دهد».

دهها نفر از اعضای گروه سوگندداران در روز ششم ژانویه با ظاهری شبه‌نظامی به واشنگتن آمده و مقابل کنگره صف کشیده بودند

محکومیت آقای رودز - ۱۸ سال - و کلی مگز - ۱۵ سال - شدیدترین محکومیت‌های است که طی دو سال گذشته برای سرکرده‌های یورش به کنگره آمریکا وضع شده است.

در روز ششم ژانویه سال ۲۰۲۱ نمایندگان و سناتورهای کنگره آمریکا در حضور مایک پنس، معاون وقت ریاست‌جمهوری در صحن علنی کنگره حضور یافته بودند تا نتایج نهایی انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ که از سوی نمایندگان کالج‌های انتخاباتی سراسر ایالات متحده به کنگره تحویل داده شده بود را طی تشریفاتی مدون کنند و رسما نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری را تایید کنند.

اما دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت، که شکست برابر جو بایدن را نپذیرفته بود در آن روز در نزدیکی کاخ‌سفید میتینگی پرشور برگزار کرد و در میان هزاران هوادار خشمگین خود بارها مدعی «تقلب در انتخابات و دزدیدن آرا» شد. ادعایی نادرست که هنوز هم بر آن اصرار دارد اما هیچ‌گاه نتوانسته برای اثبات آن دلیل و مدرکی ارایه کند.

آقای ترامپ در پایان آن میتینگ از هواداران خود خواست که همراه او به سوی کنگره تظاهرات کنند تا اعتراض خود را به گوش کسانی که در داخل کنگره مشغول نهایی کردن نتیجه انتخابات بودند برسانند.

این تظاهرات که ابتدا یک تجمع اعتراضی مسالمت‌آمیز به نظر می‌رسید خیلی زود به حمله خشونت‌بار حامیان آقای ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا انجامید. یورشی که پخش تصاویر زنده آن از تلویزیون‌های آمریکا، صدها میلیون نفر را در داخل و خارج ایالات متحده مبهوت کرد چرا که نظام سیاسی در آمریکا بر انتقال مسالمت‌آمیز قدرت و احترام به نتایج انتخابات استوار است.

اردیبهشت گذشته هم چهار نفر از اعضای گروه راستگرای افراطی پراود بویز (پسران مغرور)، از طرفداران دونالد ترامپ و جزو مهاجمان به کاخ کنگره آمریکا در ششم ژانویه ۲۰۲۱، به جرم «توطئه آشوب» مجرم شناخته شدند.