افزایش خشونت علیه زنان در فرانسه

ایرنا
خشونت علیه زنان در فرانسه و انتشار آمار نگران کننده از خشونت علیه زنان از جمله پدیده "زن کُشی" در این کشور، معضل بزرگی است که اینک گریبانگیر مقامات دولت فرانسه را به عنوان یکی از مدعیان حقوق بشر شده است.

به گزارش روز دوشنبه روزنامه فرانسوی لوفیگارو، ژرالد درمنن، وزیر کشور فرانسه در گفت و گویی با روزنامه فرانسوی لوپریزین با ابراز تاسف از کشته شدن ۱۰۲ زن در سال گذشته (۲۰۲۰) به دست همسر یا شریک زندگی فعلی یا سابق خود، تدابیر جدیدی را برای مقابله با این معضل اجتماعی اعلام کرد.

وی با اشاره به روند صعودی آمار خشونت های خانگی، از نیروهای امنیتی و پلیس این کشور خواست تا از امروز رسیدگی به شکایات مربوط به خشونت های خانگی را نسبت به تمام جرائم دیگر از جمله، دزدی، قاچاق مواد مخدر و غیره در اولویت دستور کار خود قرار دهند.

وزیر کشور همچنین خاطرنشان کرد: اگرچه در سال گذشته (۲۰۲۰ میلادی) ۱۰۲ مورد زن کشی ثبت شده اما در مقایسه با سال گذشته آن (۲۰۱۹ میلادی) این رقم کمتر بوده است؛ افزون بر آن، بحران شیوع کرونا منجر به اعمال دو دوره قرنطینه در سال گذشته و به دنبال آن، تشدید خشونت های خانگی شده است.

این رسانه فرانسوی همچنین افزود: کریستوف کاستنر، وزیر وقت کشور فرانسه اعلام کرد موارد خشونت خانگی در این کشور همزمان با اجرای طرح قرنطینه برای مقابله با شیوع بیشتر ویروس کرونا، بیش از ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

ژرالد درمنن تاکید کرد: با این حال بیش از ۴۰۰ هزار مورد خشونت خانگی در سال گذشته ثبت شده و همچنین مداخله نیروهای پلیس ۴۵ مورد در ساعت گزارش شده است.

وزیر کشور فرانسه همچنین اعلام کرد: در پی افزایش انتقادها درمورد کندی جریان قضایی و جنایی پرونده ها، شمار افسران قضایی باید ۲۵ درصد افزایش یابد.

به گزارش رادیو فرانسه، "موریِل روبَن" بازیگر فرانسوی به همراه ۸۸ زن دیگر دو سال گذشته دادخواستی را با هدف تلاش برای "جلوگیری از مرگ قربانیان خشونت خانگی" در فرانسه امضاء کرده بودند. در این درخواست آمده بود که هر سه روز یکبار یک زن در این کشور بر اثر فشار و آزار جسمی همسر و شریک زندگی فعلی یا قبلی خود می میرد.

تارنمای فرانس ۲۴ در گزارشی آورده است: دولت فرانسه در تلاش برای مبارزه با افزایش خشونت خانگی در این کشور برخی تدابیر اضطراری مانند بستن دستبندهای الکترونیکی به افراد خاطی است. این طرح دسامبر سال ۲۰۱۹ تصویب و اجرایی شد.

افزایش خشونت علیه زنان در فرانسه؛ خانه هایی که دیگر امن نیست

خشونت علیه زنان پدیده ای مذموم است که گسترش آن در هرجای جهان از موجبات نگرانی است.

یکی از دلایل پیروزی مکرون در انتخابات ریاست‌جمهوری، وعده «پایان دادن به خشونت علیه زنان» بود اما با رشد شدید خشونت‌های مرگبار علیه زنان، فعالان حقوق زنان خواستار دخالت دولت و پایان دادن به آنچه که «قتل عام» خواندند، شدند.