اتهام جنسی فرماندار نیویورک؛ رئیس تشکل معروف حقوق زنان هم ناچار به استعفاء شد

بی بی سی
روبرتا کاپلان، رهبر تشکل "تایمز آپ" که در پی آغاز جنبش می_تو (من_هم) به همت چند چهره زن هالیوود تاسیس شده بود و هدف خود را تلاش برای برقراری عدالت جنسیتی عنوان کرده بود، ناچار به استعفاء شده است چرا که تحقیقات دادستانی نیویورک نشان داد او برای بدنام کردن یکی از مدعیان آزاردیدن جنسی از سوی اندرو کومو با دفتر فرماندار نیویورک همکاری کرده بوده است. این رسوایی می‌تواند برای اعتبار انجمن "تایمز آپ" که خود را حامی زنان قربانی امیال مردان قدرتمند می‌خواند، بسیار زیان‌بار ارزیابی شود.

گزارشی که هفته گذشته منتشر شد نشان داده خانم کاپلان نسخه یک نامه سرگشاده که با هدف تخریب شخصیت یک از دستیاران سابق اندرو کومو تهیه شده بود را دیده و احتمالا در ویرایش آن نقش داشته است.

این گزارش که دفتر دادستانی کل نیویورک آن را تهیه کرده بود همچنین نتیجه گرفته که ادعاهای ۱۱ زن که خود را قربانی آزارجنسی اندرو کومو می‌دانند، حاوی مواردی است که در صورت اثبات در دادگاه از نقض قوانین ایالتی و فدرال از سوی فرماندار دموکرات نیویورک حکایت دارند.

اندرو کومو، چهره سرشناس حزب دموکرات که فرماندار یکی از مهم‌ترین ایالت‌های آمریکا است، همه ادعاهای طرح شده علیه خود را رد کرده و در مقابل فشارهای رو به افزایش برای کناره‌‍گیری از قدرت مقاومت می‌کند.

تشکل مردم نهاد "تایمز آپ" پس از آن تاسیس شد که جنبش می_تو (Me Too) در آمریکا با بالا گرفتن اتهام‌های جنسی ستاره‌های هالیوود علیه هاوری واینستاین، غول تهیه‌کنندگی سینما، اوج گرفت و سپس جمعی از زنان شاغل در هالیوود با تاسیس این تشکل برای مبارزه در راه عدالت جنسیتی و نبرد علیه سوء استفاده جنسی مردان قدرتمند و سرشناس از زنان زیردست هم‌پیمان شدند.

اما اکنون این انجمن در بیانیه روز دوشنبه، ۹ اوت، خود و در واکنش به استعفای عضو برجسته هیات مدیره خود اعلام کرده کناره‌گیری خانم کاپلان از هیات مدیره این انجمن "کار درست و مناسبی" بوده است.

گزارش هفته گذشته دادستانی نیویورک نشان داد که خانم کاپلان پیش‌نویس یک یادداشت را که با هدف تخریب و بی‌اعتبارکردن لیندزی بویلان، دستیار سابق اندرو کومو، قرار بود منتشر شود را دیده است.

لیندزی بویلان اولین زنی بود که علنا فرماندار نیویورک را به لمس بدون اجازه و آزارجنسی متهم کرد.

همزمان نیویورک تایمز گزارش کرده که خانم کاپلان در نامه استعفای خود آورده: "متاسفانه وقایع اخیر نشان داد که حتی متحدان به ظاهر اصلی ما، خودشان آزارگر بوده‌اند."

استعفای خانم کاپلان پس از آن صورت گرفت که جمعی از حامیان این انجمن روز دوشنبه، ۹ اوت، در نامه‌ای خواستار تحقیق درباره وی شدند و نوشتند که به نظر می‌آید مدیران تایمز آپ "با سوءاستفاده از رنج قربانیان با آزارگران همسو" شده‌اند.