حمله طالبان به تظاهرات مسالمت‌آمیز زنان افغان در کابل

دویچه وله
شنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۰-septembe 4 ,2021


زنان افغانستان در روزهای اخیر در چند شهر از جمله کابل دست به تظاهرات زده و خواستار رعایت حقوق شهروندی خود شدند. در دومین روز از تجمع اعتراضی زنان در کابل نیروهای طالبان با آنها با خشونت برخورد کردند.

بنا بر گزارش‌ رسانه‌ها، تصویرها و ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی شبه‌نظامیان گروه افراطی طالبان روز شنبه ۱۳ شهریور (۴ سپتامبر) با جمعی از زنان که نزدیک کاخ ریاست جمهوری افغانستان تجمع کرده بودند درگیر شدند.

خبرگزاری آلمان به نقل از منابع محلی از پرتاب گاز اشک‌آور به سمت معترضان و مجروح شدن دست‌کم یک نفر خبر می‌دهد.

پس از سقوط دولت اشرف غنی و تسلط طالبان بر بخش بزرگی از افغانستان بسیاری از زنان و فعالان مدنی افغان نگران تکرار دوران حکمرانی اسلامگرایان افراطی در دهه ۹۰ میلادی شده‌اند و با برگزاری تجمع اعتراضی و راهپیمایی خواستار عدالت، برابری و احترام به حقوق شهروندی هستند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

در دومین روز از حرکت‌های اعتراضی زنان افغان در کابل جمعی از زنان در میدان "پشتونستان" نزدیک ساختمان وزارت دارایی افغانستان گردآمدند و ضمن اعتراض به سیاست‌های قدرت‌مداران جدید با سر دادن شعارهایی خواستار آزادی، برابری و دموکراسی شدند.

"زنان افغان زنان بیست سال پیش نیستند"

بر چند پلاکاردی که زنان در دست داشتند این شعارها به چشم می‌خورد؛ "ما زنان دهه ۹۰ نیستیم"، ""زنان افغان زنان بیست سال قبل ن