اعتراض مقابل دیوان عالی آمریکا در پی گزارش‌ها از احتمال لغو قانون سقط جنین

ایران اینترنشنال
تنها ساعاتی پس از انتشار یک گزارش در نشریه پولتیکو مبنی بر احتمال لغو قانون حق سقط جنین از سوی دیوان عالی آمریکا، مخالفان و موافقان این تصمیم تجمعی هم‌زمان در واشینگن دی‌سی برگزار کردند.

بر اساس گزارش‌ها، دست‌کم ۲۰۰ نفر معترض به احتمال لغو قانون سقط جنین سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه با تجمع مقابل ساختمان دیوان عالی ایالات متحده تظاهرات کردند و در مقابل نیز مخالفان سقط جنین دست به تجمع در همان محل زدند.

این تجمعات تنها چند ساعت پس از آن شکل گرفت که نشریه پولیتیکو اعلام کرد به سندی دست یافته که بر اساس آن اکثریت قضات دیوان عالی با پیش‌نویس ارائه‌شده یکی از قضات در زمینه لغو تصمیم سال ۱۹۷۳ «رو علیه وید» موافق‌اند.

«رو علیه وید» حکم تاریخی دیوان عالی آمریکا در یک پرونده بود که در پی آن، آزادی زنان برای انجام سقط جنین بدون محدودیت‌های سخت‌گیرانه دولتی قانونی شد.

در پی این حکم تاریخی، بخش عمده‌ای از قوانین فدرال و ایالتی در زمینه سقط جنین در آمریکا برچیده شد.


در انتظار اعلام نظر رسمی

پولیتیکو گزارش داده که پیش‌نویس مورد مناقشه که اعتراضات سه‌شنبه را برانگیخته، از سوی قاضی ساموئل آلیتو نوشته شده و از حمایت اولیه چهار قاضی دیگر منصوب جمهوری‌خواهان برخوردار است.

بر پایه این گزارش، قرار است تا ماه ژوئیه در این زمینه تصمیم‌گیری شود.

با این حال لین فیچ، دادستان کل جمهوری‌خواه در می‌سی‌سی‌پی که پیشتر نیز خواستار تجدیدنظر در حکم تاریخی سال ۱۹۷۳ بوده، در توییتر نوشت صحت پیش‌نویس گزارش‌شده از سوی پولیتیکو قابل تایید نیست.

او اشاره کرد که قوانین ایالت به دادگاه این اجازه را می‌دهد که نظرش را بیان کند و منتظر نظر رسمی دیوان خواهد ماند.

کاخ سفید و دیوان عالی به صورت رسمی در این زمینه اعلام نظر نکرده‌اند.


جنجال سقط جنین در آمریکا

سقط جنین یکی از جنجال‌برانگیزترین موضوعات در سیاست آمریکا به شمار می‌رود.

یک نظرسنجی در سال ۲۰۲۱ که توسط مرکز تحقیقاتی «پیو» انجام شده، نشان داد که ۵۹ درصد از بزرگسالان آمریکایی معتقدند سقط جنین در همه یا بیشتر موارد باید قانونی باشد.

در حالی که ۳۹ درصد پاسخ‌دهندگان این نظرسنجی معتقد بودند که سقط جنین در بیشتر یا همه موارد باید غیرقانونی باشد.


سابقه اعتراض زنان

مشخص نیست که اعتراضات پیش از اعلام تصمیم واقعی در این زمینه تا چه حد ممکن است گسترده شود.

پیشتر هم در آستانه تحلیف دونالد ترامپ برای ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۷، صدها هزار نفر در راهپیمایی زنان در واشینگتن، نیویورک و دیگر شهرها در حمایت از حق سقط جنین دست به تظاهرات زدند.

ترامپ وعده داده بود که قضاتی را در دیوان عالی منصوب می‌کند که تصمیم سال ۱۹۷۳ برای حق سقط جنین را لغو می‌کنند. او سه محافظه‌کار را در دادگاه عالی منصوب کرد.