هزاران ملوان و تفنگدار دریایی ارتش آمریکا در راه خلیج فارس

دویچه وله
نیروی دریایی آمریکا روز دوشنبه ۷ آگوست (۱۶ مرداد) اعلام کرد که بیش از ۳هزار پرسنل نظامی آمریکا با دو کشتی جنگی وارد دریای سرخ شده‌اند که این بخشی از تقویت عملیاتی پس از توقیف نفتکش‌ها توسط جمهوری اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که ملوانان و تفنگداران دریایی آمریکا روز یکشنبه ۶ آگوست (۱۵ مرداد) در چارچوب یک عملیات از پیش اعلام شده پس از عبور از کانال سوئز وارد دریای سرخ شدند.

در بیانیه آمده است که با ورود این نیروها به عرشه ناوهای جنگی "یواس‌اس باتان" و "یواس‌اس کارتر هال"، "انعطاف‌پذیری و قابلیت دریایی بیشتری" برای ناوگان پنجم فراهم آمده است.

بیشتر بخوانید: احتمال حضور نیروهای مسلح آمریکا در کشتی‌های تجاری خلیج فارس

ارتش آمریکا می‌گوید ایران در دو سال گذشته نزدیک به ۲۰ کشتی با پرچم بین‌المللی را در منطقه توقیف کرده یا تلاش ورزیده که کنترل آن را در دست بگیرد.

ناو "یواس‌اس باتان" یک ناو تهاجمی ترکیبی آبی-خاکی است که می‌تواند هواپیماهای بال ثابت و چرخشی و همچنین قایق‌های پیاده کردن نیرو را حمل کند. ناو "یواس‌اس کارتر هال" یک کشتی اسکله پهلوگیر است که تفنگداران دریایی و تجهیزات آنها را حمل می‌کند و آنها را به خشکی می‌فرستد.

تیم هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم دریایی ارتش آمریکا، به خبرگزاری فرانسه گفته است: «این یگان‌ها در حین کار برای جلوگیری از فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده و کاهش تنش‌های منطقه‌ای ناشی از مزاحمت و توقیف کشتی‌های تجاری توسط ایران، به انعطاف‌پذیری و قابلیت عملیاتی به طور قابل‌توجهی می‌افزایند.»

این عملیات پس از آن صورت گرفت که واشنگتن اعلام کرد نیروهایش در ۵ ژوئیه (۱۴ تیرماه) از دو تلاش ایران برای توقیف نفتکش‌های تجاری در آب‌های بین المللی در سواحل عمان جلوگیری کرده‌اند.


به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، سازمان خدمات دریایی ایران اعلام کرد که یکی از دو نفتکش به نام ریچموند وویجر با پرچم باهاما با یک کشتی ایرانی برخورد کرده و پنج خدمه آن به شدت مجروح شدند.

در ماه اردیبهشت و خرداد سال جاری، ایران دو نفتکش را ظرف یک هفته در آب‌های منطقه توقیف کرد.

این حوادث پس از آن رخ داد که اسرائیل و آمریکا در ماه نوامبر سال گذشته ایران را مقصر حمله هواپیمای بدون سرنشین به نفتکشی اعلام کردند که توسط یک شرکت اسرائیلی حامل نفت گاز در سواحل عمان حمل می‌کرد.آمریکا ماه گذشته اعلام کرد که یک ناوشکن و هواپیماهای جنگنده اف-۳۵ و اف-۱۶ را به همراه واحدهای ویژه آمادگی آبی-خاکی دریایی خود را در خاورمیانه مستقر خواهد کرد تا ایران را از توقیف کشتی‌ها در خلیج فارس بازدارد.

یک مقام آمریکایی هفته گذشته به خبرگزاری فرانسه گفت که واشنگتن همچنین در حال آماده‌سازی است تا با ایجاد یک لایه دفاعی مضاعف، تفنگداران و پرسنل نیروی دریایی خود را بر روی عرشه نفتکش‌های تجاری مستقر کند که از خلیج فارس و تنگه هرمز عبور می‌کنند.