"حمله هوایی" اسرائیل به طرطوس و حماه؛ دو کشته و چند زخمی

دویچه وله
خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، گزارش داد دو سرباز ارتش سوریه در جریان حمله هوایی اسرائیل به شهر بندری طرطوس در کناره دریای مدیترانه کشته و شش تن دیگر زخمی شدند. در این گزارش‌به نقطه‌ای که هدف قرار گرفته شده به طور دقیق اشاره‌ای نشده است. ساعاتی پس از این حمله ارتش سوریه در بیانیه‌ای کوتاه بدون ذکر جزئیات اعلام کرد موشک‌های اسرائیل به حومه حماه اصابت کرده و تنها خسارات مادی بر جای گذاشته است.

سانا در گزارش خود به نقل از یک منبع نظامی نوشت این حملات در ساعت ۵ و ۲۲ بعدازظهر روز چهارشنبه (۱۳ سپتامبر) رخ داد و "اسرائیل از سمت دریای مدیترانه برخی از پایگاه‌های پدافند هوایی روسیه در طرطوس را هدف گرفت".

به گزارش رویترز و به نقل از یک منبع آگاه مخالف دولت، در این حمله یک پایگاه نظامی در جنوب حماه و پایگاه هوایی شعیرات در جنوب شرقی استان حمص هدف قرار گرفته‌اند. پایگاه شعیرات یکی از اصلی‌ترین فرودگاه‌های نظامی سوریه به شمار می‌رود که روسیه، متحد اصلی اسد، از آن برای انجام حملات علیه شورشیان استفاده کرده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن نیز گزارش داد در حملات عصر چهارشنبه یک انبار تسلیحات متعلق به گروه حزب‌الله که از سوی جمهوری اسلامی حمایت می‌شود، هدف قرار گرفت. این سازمان با تأیید کشته شدن دو سرباز سوری اضافه کرد یک سرباز که ملیت او مشخص نشده، نیز در حملات منتسب به اسرائیل کشته شده است.

ارتش اسرائیل در سال‌های اخیر صدها حمله هوایی علیه اهداف ادعایی ایران در سوریه انجام داده است اما عمدتا از حمله به استان‌های ساحلی که پایگاه‌های نظامی روسیه در آن مستقر هستند، اجتناب کرده است. به نوشته رویترز حمله اخیر در نزدیکی تنها پایگاه نیروی دریایی روسیه در بندر طرطوس، جایی که کشتی‌های جنگی روس در آن لنگر انداخته‌اند، بوده است. پایگاه هوایی حمیمیم در استان لاذقیه نیز که روسیه از آن استفاده می‌کند، در نزدیکی محل حملات واقع شده است.