‌دوربین بدن‌پوش مامور پلیس آمریکا صدای خنده او به مرگ یک زن را ضبط کرد

بی بی سی
تحقیقات درباره محتوای فیلمی که دوربین بدن‌پوش یک افسر پلیس در سیاتل ضبط کرده آغاز شده است چرا که در این ویدیو صدای یکی از ماموران پلیس شنیده می‌شود که در هنگام مواجهه با جسد زنی که در اثر تصادف با یک خودرو پلیس کشته شده، می‌خندد.

دانیل اودرر، مامور مورد نظر، برای بررسی تصادف یک خودرو پلیس با جاهنوی کاندولا، ۲۳ ساله، در نزدیکی دانشگاه محل تحصیل این دنشجو به محل اعزام شده بود.

در این فیلم صدای دانیل اورر شنیده می‌شود که با اشاره به این واقعه می‌گوید که زندگی این دانشجوی هندی «ارزش محدودی داشته» و کافی است که مقامات شهری «فقط یک چک بنویسند».

او بعدا گفت که اظهاراتش «خارج از چارچوب مجاز بوده است».

خانم کاندولا، دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه نورث ایسترن سیاتل، روز ۲۳ ژانویه هنگام عبور از خیابان در برخورد یک خودرو پلیس کشته شد.

نشریه سیاتل تایمز به نقل از گزارش تحقیقاتی پلیس گفته است که خودرو مورد نظر با سرعت ۱۱۹ کیلومتر حرکت می‌کرد و جسد این دانشجو پس از برخورد با خودرو به ۳۰ متر دورتر پرتاب شد.

آقای اودرر در حالی برای رسیدگی به این حادثه به محل اعزام شد که دوربین بدن‌پوش او صدای مکالمه با همکارش را ضبط می‌کرد.

در این نوار صدای او شنیده می‌شود که می‌گوید ««اما او مرده است» و بعد دوباره می‌خندد و می‌گوید «نه، این فقط یک آدم عادی است، آره، فقط یک چک بنویس».

بعد اضافه می‌کند: «یازده هزار دلار. به هر حال او ۲۶ ساله بود. ارزش محدودی داشت.»
آقای اودرر، که از رهبران اتحادیه پلیس سیاتل است همراه با مایک سولان، رئیس همین اتحادیه، به این ماموریت اعزام شده بود اما صدای آقای سولان شنیده نمی‌شود.

اداره پلیس سیاتل روز دوشنبه بیانیه‌ای منتشر کرد و گفت که این مکالمه را یکی از کارمندان طبق روال عادی ضبط کرده بود.

طبق بیانیه پلیس، آن کارمند که «نگران ماهیت این اظهارات» بود نگرانی خود را به سلسله مراتب فرماندهی منتقل کرد.

بعد مقامات این موضوع را به اداره پاسخگویی پلیس که مسئول رسیدگی به تخلف ماموران است اطلاع دادند.

اداره پلیس سیاتل گفته است که این اداره در حال بررسی «شرایطی است که این اظهارات در آن بیان شده و اینکه آیا تخلفی از رویه‌های پلیس صورت گرفته است یا نه.»

جیسون رنتز، یک مجری محافظه کار رادیویی، گفته است که بیانیه‌ای کتبی از آقای اودرر دریافت کرده که در آن نوشته آنچه که او گفته تقلیدی از رویکرد وکلا در تلاش برای به حداقل رساندن مسئولیت موکلانشان در قبال مرگ این زن بوده است.

به گزارش این رادیو، آقای اودرر نوشته است: «من به مضحک بودن نحوه رسیدگی به اینگونه حوادث خندیدم.»

کمیسیون ارتباط اجتماعی پلیس سیاتل، که یکی دیگر از نهادهای نظارت بر عملکرد پلیس است، محتوای فیلم دوربین بدن‌پوش این مامور را «دلخراش و به طرز تکان دهنده‌ای فاقد عاطفه» توصیف کرده است.

ویکتوریا بیچ، رئیس شورای مشورتی جامعه آفریقاییان آمریکا، به شبکه اخبار محلی گفت که از شنیدن این گزارش «تکان خورده و احساساتش جریحه‌دار شده» و افزود که از این واقعه احساس انزجار داشته است.

او گفت: «از اینکه کسی بتواند به مرگ یک نفر بخندند ناراحت شدم.»

دفتر دادستانی کینگ کانتی گفته در حال بررسی این واقعه از دیدگاه کیفری است.