نماینده پارلمان بریتانیا در پی اظهارات جنجالی‌ درباره افغانستان استعفای خود از ریاست کمیته دفاعی را اعلام کرد

بی بی سی
توبایس الوود، نماینده حزب محافظه‌کار در پارلمان بریتانیا رسماً استعفایش را از ریاست کمیته دفاعی مجلس عوام این کشور اعلام کرد.

اظهارات معاون وزیر دفاع پیشین بریتانیا در ماه ژوئیه/جولای که گفته بود وضعیت در افغانستان تحت حاکمیت طالبان «بهبود» یافته است، جنجال‌برانگیز و با موجی از انتقادها روبرو شد.

او در بیانیه‌ای کوتاه که امروز (پنجشنبه، ۲۳ سنبله/شهریور) منتشر کرده، نوشته است: «با تأسف عمیق استعفای خود را به عنوان رئیس کمیته دفاعی اعلام می‌کنم.»

او در این بیانیه گفته است: «تبادل افکار ناکافی و ضعیف در طول تابستان و درخواست من برای مشارکت بیشتر بین‌المللی در افغانستان در آن زمان مورد انتقاد قرار گرفت و در کمیته بازتاب منفی داشت که قابل درک است. در حالی که معتقدم حمایت اکثریت کمیته را حفظ کرده‌ام، وقتی همه اعضای آن از رئیس حمایت نکنند، پویایی و اثربخشی آن یکسان نخواهد بود و باعث پراکندگی می‌شد.»

با این حال روز گذشته یک منبع آگاه به بی‌بی‌سی گفت که این نماینده بریتانیا از حوزه انتخاباتی شرق بورنموث قبل از «برکنار شدن» از سمت خود استعفا داده است.
آقای الوود پس از انتشار یک ویدیو که در آن طالبان را به خاطر مبارزه با مواد مخدر و فساد اداری ستایش کرده بود، با انتقادهای گسترده روبرو شد.

اظهارات او حتی از سوی هم‌حزبی‌های خودش محکوم شد. حتی ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا گفت ویدیویی را که در جریان بازدید از کشوری که توسط بنیادگرایان پس گرفته شده در حالی که غرب نیروهای خود را از آن خارج کرده است، بررسی خواهد کرد.

مارک فرانسوا نیز که عضو کمیته دفاعی مجلس عوام است گفت که در این ویدئو «به این حقیقت اشاره‌ای نشده است که طالبان همچنان تلاش می‌کنند تا شهروندان افغانستان را که به نیروهای مسلح ما کمک کرده‌اند، شناسایی کنند و بکشند، یا اینکه دختران جوان در افغانستان حتی حق رفتن به مدرسه را ندارند».