نهادهای امداد بین المللی خواستار توقف دفن قربانیان سیل لیبی در گورهای جمعی شدند

رادیوفردا
سازمان بهداشت جهانی و تعداد دیگری از نهادهای امداد بین‌المللی روز جمعه ۲۴ شهریور از نهادهای حکومتی در لیبی خواستند که دفن قربانیان سیل شدید هفته اخیر در گورهای جمعی را متوقت کنند. سازمان ملل می گوید که از زمان وقوع سیل شدید در لیبی بیش از هزار نفر به این شیوه دفن شده‌اند.

در پی جاری شدن سیلاب شدید ناشی از توفان «دانیل» در شمال شرقی لیبی، غروب پنجشنبه بر اثر فروریختن دو سد و سرريز کردن آب ناشی از سيل روزهای گذشته یک محله کامل در شهر درنه، واقع در شرق لیبی را آب برد. گزارش‌ها حاکی است که در این فاجعه هزاران نفر کشته و هزاران نفر دیگر مفقود شده‌اند.

در بیانیه مشترکی که از سوی سازمان بهداشت جهانی، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر منتشر شد، دکتر کازونوبو کوجیما، مسئول ایمنی و امنیت زیستی سازمان بهداشت جهانی گفت:«ما از نهادهای مسئول و رهبران محلی در مناطق آسیب دیده درخواست می کنیم که با عجله قربانیان را در گورهای جمعی دفن نکنند.»

این بیانیه درخواست می‌کند که قربانیان به صورت انفرادی، با ثبت مشخصات و تنظیم مدارک لازم در گورهای جداگانه دفن شوند و می‌افزاید که دفن عجولانه مردگان به خصوص در گورهای جمعی می‌تواند به آسیب‌های روانی طولانی مدت به اعضای خانواده قربانیان و همینطور مشکلات اجتماعی و حقوقی منجر شود.

این بیانیه درعین حال خاطر نشان می‌کند که جسد قربانیان سوانح طبیعی «تقریبا هیچگاه» خطر بهزیستی ایجاد نمی‌کند و تنها استثنا در این قاعده باقی ماندن اجساد در منابع آب آشامیدنی و شیرین به دلیل ترشح مدفون از اجساد است.

سازمان ملل در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شد گفت بیش از هزار جسد در شهر درنه و بیش از ۱۰۰ جسد دیگر در شهر بیضا در گورهای جمعی دفن شده اند.

مسئول بخش پزشکی قانونی کمیته بین المللی صلیب سرخ در آفریقا در نشست خبری روز جمعه در ژنو گفت:«اجساد در سطح شهر پراکنده‌اند، آب آنها را به ساحل بازمی گرداند و بسیاری از آنها زیر ساختمان‌های ویران شده دفن شده‌اند. یکی از همکاران من فقط ظرف دو ساعت بیش از ۲۰۰ جسد را در سواحل درنه شمرده است.»

او افزود که کمیته بین المللی صلیب سرخ روز جمعه با هواپیما پنج هزار کیسه مخصوص نگهداری اجساد به بنغازی فرستاده است. او درعین حال هشدار داد که در مناطقی از لیبی مهمات منفجر نشده می‌تواند جان گروه‌های امداد و افرادی را که در جستجوی اجساد هستند به خطر بیاندازد.