وضعیت اضطراری در پی نزدیک شدن طوفان دریایی لی به سواحل شرق آمریکا و کانادا

صدای امریکا
طوفان دریایی لی (Lee) در حال نزدیک شدن به سواحل شمال شرق آمریکا است و انتظار می‌رود با تندبادهایی به سرعت حدود ۱۲۰ کیلومتر در روزهای پایانی هفته به ایالت مین آمریکا و استان نواسکوشیا کانادا برسد.

میلیون‌های نفر از ساکنان این نوار ساحل اقیانوس اطلس هشدار اضطراری دریافت کرده‌اند.

طوفان دریایی لی که تا صبح جمعه همچنان با قدرتی در مقیاس ۱ تا ۴ درجه‌ای طوفان‌های دریایی درجه یک ارزیابی شده (ضعیف‌ترین) هنوز حدود ۵۰۰ کیلومتر با خشکی فاصله دارد و کارشناسان هواشناسی امیدوارند با رسیدن به آب‌های سرد از قدرت آن کاسته شود.

با این حال، مقام‌های محلی به ساکنان این مناطق هشدار داده‌اند که نباید قدرت تخریب طوفان لی را دست کم بگیرند.

همزمان با ایالت مین آمریکا و استان نواسکوشیا کانادا که انتظار می‌رود مناطق اصلی سر مسیر طوفان لی باشند، شهروندان ایالت نیواینگلند آمریکا هم هشدار طوفان دریافت کرده‌اند و مقام‌های محلی می‌گویند این طوفان «بزرگ و خطرناک» خواهد بود.

بنابر محاسبات مرکز ملی ردگیری طوفان آمریکا، طوفان لی که در حال حاضر با سرعتی حدود ۱۲۸ کیلومتر در ساعت در حرکت است در ۵۲۰ کیلومتری جنوب شهر نانتاکت در ایالت ماساچوست قرار دارد.

این منطقه تنها ۳۰۰ کیلومتر با منطقه مشهور برمودا فاصله دارد و تا هنگامی که طوفان لی در آبهای گرم حرکت می‌کند می‌تواند قدرت بیشتری بگیرد اما با نزدیک شده به آبهای خنک‌تر ضعیف‌تر خواهد شد.

این وضعیت، تندبادهای سهمگین، بارش شدید باران، سیل و پیش روی آب در مناطق ساحلی را به کرانه شمال شرقی آمریکا و جنوب شرقی کانادا خواهد برد.

مقام‌های محلی می‌گویند چنین طوفانی آخرین بار حدود نیم قرن گذشته دراین مناطق روی داده است.

گرمای بی‌سابقه امسال که موجب گرم‌تر شدن آب سطح اقیانوس آرام شده، یکی از دلایل قدرت گرفتن طوفان دریایی لی ارزیابی شده است.

شمال‌شرق امریکا سرسبز و از پوشش جنگی وسیع برخوردار است و همین وضعیت این نگرانی را به وجود آورده که با افتادن درختان روی دکل و کابل‌های برق، هزاران خانه در ساعات آینده در خاموشی فرو بروند.

در همین حال پیش روی آب در سواحل و بالا آمدن سطح رودخانه‌ها، خطر سیل و رانش زمین را افزایش خواهد داد.