سازمان ملل: شمار جان‌باختگان سیل در درنه لیبی از ۱۱ هزار نفر گذشت

العربیه
سازمان ملل متحد، یکشنبه 26 شهریور در تازه‌ترین آمار مربوط به سیل لیبی اعلام کرد، شمار قربانیان سیل در شهر درنه در شرق لیبی به 11300 نفر افزایش یافت.

به گزارش دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، 10100 نفر دیگر همچنان در این شهر ویران‌شده، مفقود هستند.

به اساس این به روزرسانی، سیلاب‌ها منجر به جان‌باختن 170 نفر در دیگر مناطق شرق لیبی، بیرون از درنه شد.

در گزارش سازمان ملل آمده است: «انتظار می‌رود این آمار افزایش یابد و تیم‌های جست‌وجو و نجات با جدیت زیاد برای یافتن بازماندگان، درتلاش هستند.»

در ادامه گزارش تاکید شده که حدود یک‌هفته پس از وقوع طوفان «دانیل» در شمال شرق لیبی، «وضعیت انسانی به ویژه در درنه، هنوز وخیم است.»


آب آلوده

بر مبنای همین گزارش، این شهر از مشکل شدید آب آشامیدنی، رنج می‌برد و دست‌کم 55 کودک به دلیل نوشیدن آب آلوده، مسموم شدند.

با توجه به این که مناطق پیرامون به مدت سال‌ها، صحنه درگیری‌های مسلحانه بود، سازمان ملل نسبت به خطر مین‌های زمینی که در اثر جریان سیلاب، به مکان دیگر برده شده و غیرنظامیان پیاده را تهدید می‌کنند، هشدار داد.


وخامت اوضاع درنه

پیشتر، عبدالله باتیلی، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در لیبی، وضعیت درنه را فوق‌العاده دردناک و تکان‌دهنده توصیف کرده بود.

باتیلی پس از بازدید از درنه افزود: «سازمان ملل متحد در حال همکاری موثر با مقامات محلی و سازمان‌های امدادی در محل برای ارائه کمک‌های لازم به نیازمندان این شهر به شدت ویران‌شده است.»

او همچنین خاطرنشان کرد که تیم سازمان ملل در حال انجام ارزیابی بیشتر از أوضاع به منظور هماهنگی تلاش‌های جاری در درنه و دیگر مناطق آسیب‌دیده است.

از سویی عثمان عبدالجلیل، وزیر بهداشت دولت منتصب پارلمان لیبی، با اشاره به افزایش شمار جانباختگان ناشی از فاجعه سیل به 3252 نفر پس از بیرون‌آوردن بیش از 80 جسد جدید، تاکید کرد که آمار ثبت شده با توجه به حجم فاجعه، کمتر از حد انتظار است.


نگرانی از همه‌گیری و واکسیناسیون

عبدالجلیل شنبه در کنفرانسی مطبوعاتی در بحبوحه نگرانی از شیوع بیماری‌های همه‌گیر به دلیل آلودگی آب در نتیجه سیل و سیلاب‌ها و کمبود آب آشامیدنی سالم در پی طوفان ویرانگر «دانیل»، با این بیان که عملیات پایش منابع آب درنه اغازشده، از شهروندان خواست از آب‌های آلوده، دوری کنند.

او همچنین افزود که کمپین واکسیناسیون در مناطق ویران‌شده درنه آغاز خواهد شد و برنامه‌های سلامت روان برای بازماندگان فاجعه درنه، افزایش خواهد یافت.

حسام فیصل، رئیس واحد بهداشت و بلایای اتحادیه بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر نیز به نوبه خود تأکید کرد که شمار سیل‌زدگان در لیبی به بیش از 800 هزار نفر رسیده است.