سازمان جهانی غذا: کمک نرسد مجبوریم افغانستان را ترک کنیم

بی بی سی
سازمان جهانی غذا می‌گوید با بدترین بحران مالی تاریخ خود روبروست و تامین نیاز جهان به کمک غذایی، با دشواری بی‌سابقه‌ای همراه است.

رئيس این نهاد سازمان ملل متحد گفته است این برنامه حتی برای ادامه کار خود در افغانستان تا پایان ماه اکتبر پول کافی ندارد و اگر کمک نرسد مجبور به ترک کامل افغانستان خواهد شد.

سیندی مک‌کین، رئيس سازمان جهانی غذا روز یکشنبه به شبکه ای.بی.سی آمریکا گفت بحران‌های جهانی مانند همه‌گیری کوید، تغییرات اقلیمی و جنگ هزینه‌ فعالیت این سازمان را به مراتب بالاتر برده است و در عین حال در کشورهای کمک کننده حساسیت و مقاومت نسبت به کمک‌های خارجی به کشورهای نیازمند بیشتر شده است.

خانم مک‌کین تاکید کرد «برای اولین بار درحالی که نیاز به کمک غذایی در جهان مرتبا رو به افزایش است، کمک‌ها به این نهاد بین‌المللی کاهش یافته است و این سازمان مجبور شده کمک‌های خود را در مناطقی مانند افغانستان، بنگلادش، فلسطین، کنگو، هایئتی، اردن، سودان جنوبی، سومالی و سوریه کاهش دهد.»

برآورد شده است که برنامه جهانی غذا همه ساله به حدود ۹۷ میلیون نفر در جهان کمک می‌کند

ناامنی غذایی که در اثر گرمایش زمین و همه‌گیری کرونا با دشواری روبرو بود، از زمان حمله روسیه به اوکراین بدتر شده است.

سه ماه پیش مسئول سازمان جهانی غذا در افغانستان اعلام کرد که هر روز، حدود۲۰ میلیون نفر در افغانستان، غذای کافی ندارند و گرسنه می‌خوابند، و چهار میلیون مادر و کودک در معرض خطر سوء‌تغذیه و مرگ هستند.

سقوط بنیاد اقتصادی افغانستان در پی سلطه طالبان در تابستان ۲۰۲۱، خشکسالی و افزایش قیمت مواد غذایی و سیاست‌های طالبان در جلوگیری از کار زنان به افزایش گرسنگی و کاهش درآمد مردم این کشور منجر شده است.


...