گروه ۷ اقدامات طالبان علیه حقوق زنان در افغانستان را محکوم کرد

رادیوفردا
گروه هفت کشور صنعتی جهان روز پنج‌شنبه اعمال روزافزون محدودیت‌ها بر زنان و دختران در افغانستان توسط طالبان را محکوم کردند و این گروه اسلام‌گرای افراطی را به منزوی کردن افغانستان متهم ساختند.

وزرای خارجه کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و ایالات متحده در بیانیه‌ای خاطرنشان کردند: «ما از طالبان می‌خواهیم که فورا اقدامات لازم را برای رفع محدودیت‌های زنان و دختران انجام دهند.»

این بیانیه می‌افزاید: «ما اعمال فزاینده اقدامات محدودکننده را که به شدت مانع مشارکت کامل، برابر و معنادار نیمی از جمعیت کشور در جامعه می‌شود، محکوم می‌کنیم.»

وزارای خارجه هشت کشور صنعتی جهان تاکید کرده‌اند که طالبان با نقض حقوق زنان و دختران «کشور خود را در جامعه جهانی بیشتر از قبل منزوی می‌سازند».

طالبان تابستان گذشته که حکومت را در افغانستان تصرف کرد وعده داد که به نسبت سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ که قدرت را در اختیار داشت، قوانین ملایم‌تری را به کار ببرد. اما آنها از آن زمان به شکل فزاینده‌ای حقوق افغان‌ها و به‌ویژه زنان و دختران را که از بازگشت به دبیرستان‌ها و بسیاری مشاغل دولتی منع شده‌اند، محدود کرده‌اند.

زنان در سراسر این کشور از سفر بدون مردان خانواده منع شده‌اند و هفته گذشته نیز مقامات طالبان دستور دادند که صورت خود را در ملاء عام بپوشانند، خاصه با برقع.

روز پنج‌شنبه همچنین نمایندگان شماری کشورها در سازمان ملل متحد اعمال محدودیت‌های روزافزون بر زنان در افغانستان را محکوم کردند.

تراین هایمربک، معاون سفیر نروژ در سازمان ملل متحد، گفت: «سیاست‌های طالبان به جای آن که معطوف به حل بحران اقتصادی در افغانستان باشد، معطوف به سرکوب زنان و دختران است.»

باربارا وودوارد، سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد، نیز عنوان کرد که خواسته طالبان برای حذف زنان از عرصه عمومی «سرکوبگرانه» و «غلط» است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد دراین‌باره نشستی غیرعلنی برگزار کرده و احتمال دارد طی روزهای آینده نیز این شورا بیانیه‌ای در محکومیت اقدامات طالبان علیه زنان صادر کند.