دیوان عالی هند در حکمی تاریخی حرفه کارگران جنسی را به رسمیت شناخت

ایران اینترنشنال
دیوان عالی هند کارگری جنسی را به عنوان یک حرفه به رسمیت شناخت و از پلیس این کشور خواست کارگران جنسی که با رضایت به این شغل مشغولند، دستگیر یا آزار و اذیت نکند. پس از انتشار این خبر، عده‌ای از کارگران جنسی در هند با مالیدن پودرهای رنگی به صورت‌های خود به شادی پرداختند.

این حکم که رسانه‌ها آن را یک حکم تاریخی توصیف کردند، پس از آن صادر شد که وضعیت حرفه‌ای کارگران جنسی در هند به دلیل شیوع ویروس کرونا بحرانی شده و آنان با مشکلات شدید مالی مواجه شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، نزدیک به یک میلیون نفر از جمله تراجنسیتی‌ها در هند به کارگری جنسی مشغولند.

اکنون بر اساس قانون، این افراد باید از حقوق حمایتی برابر برخوردار شوند.

قاضیان دیوان عالی هند روز جمعه (شش خرداد) از پلیس این کشور خواستند هر گونه شکایت از سوی کارگران جنسی را جدی بگیرد.

همچنین بر اساس این حکم جدید، پلیس قادر نخواهد بود با یورش به روسپی‌خانه‌های غیرقانونی، کارگران جنسی را که داوطلبانه به این کار مشغولند، آزار و اذیت یا دستگیر کند.

از سوی دیگر، دولت هند موظف شد کارگران جنسی یا نمایندگان آنان را در تصمیماتی که بر آنان تأثیر می‌گذارد، مانند اصلاح قوانین کار، مشارکت دهد.

همچنین دولت از این پس نمی‌تواند فرزندان کارگران جنسی را که پس از آزمایش تأیید شده‌اند، از آنان بگیرد و رسانه‌ها نیز حق انتشار عکس‌های آنان با مشتریان یا افشای هویت آنان را در جریان عملیات پلیس ندارند.

دیوان عالی هند همچنین از دولت این کشور خواست تا کارگاه‌های منظمی را برای کارگران جنسی ترتیب دهد تا آنان از حقوق خود و حقوق پلیس آگاه شوند.

بر اساس حکم این دیوان، هر کارگر جنسی قربانی تجاوز جنسی نیز همانند هر مورد دیگر قربانی تجاوز جنسی در هند باید از حق کمک فوری پزشکی برخودار باشد.

پیشتر کارگری جنسی در هند به طور کلی ممنوع نبود اما بر اساس چند قانون، می‌شد کارگران جنسی را به زندان انداخت؛ به ویژه زمانی که آنان در مکان‌های عمومی یا هتل‌ها فعالیت می‌کردند.

در پی اعلام حکم دیوان عالی هند، کارگران جنسی خیابان‌های محله سوناگاچی کلکته، یکی از بزرگ‌ترین مناطق محل کار کارگران جنسی در آسیا، با مالیدن پودرهای رنگی به صورت‌های خود و پخش شیرینی، به شادی پرداختند.

مسئول حقوقی یک انجمن حمایت از کارگران جنسی (Durbar Mahila Samanwaya Committee) اعلام کرد که ۲۷ سال تلاش این سازمان سرانجام به ثمر نشست.

رییس این انجمن که خود یک کارگر جنسی است گفت حکم دیوان عالی برای بسیاری که مرتبا به دلیل انتخاب کارگری جنسی به عنوان حرفه خود مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند، مایه آرامش است.

با وجود این، بر اساس حکم جدید دیوان عالی هند، روسپی‌خانه‌ها همچنان یک مکان غیرقانونی در نظر گرفته شده‌اند.