گوگل سابقه سر زدن زنان به مراکز سقط جنین در آمریکا را ذخیره نمی‌کند

رادیوفردا
یک هفته پس از حکم دیوان عالی آمریکا در زمینه غیرقانونی شدن پایان دادن به بارداری ناخواسته، شرکت گوگل روز جمعه، دهم تیر، اعلام کرد که سابقه جستجو و رفت و آمد مردم به مراکز سقط جنین و کلینیک‌های درمانی زنان در آمریکا را حذف خواهد کرد.

به گزارش شبکه ان‌بی‌سی، این تصمیم برای مقابله با این احتمال گرفته شده که نهادهای قانونی و از جمله پلیس، افراد را به خاطر جستجوی مراکز سقط جنین یا حضور در آن تحت تعقیب قرار دهند.

دیوان عالی آمریکا هفته گذشته قانونی را که در حدود ۵۰ سال گذشته به زنان حق پایان دادن به بارداری ناخواسته را داده بود، لغو کرد.

در پی این تصمیم لازم‌الاجرا، تعدادی از ایالات آمریکا بلافاصله غیرقانونی بودن سقط جنین را اجرایی کرده و تمامی مراکز درمانی مرتبط را بستند. چندین ایالت دیگر نیز در ماه‌های آینده به آنها می‌پیوندند.

حال در زمانی که زنان بسیاری در آمریکا برای پایان دادن به بارداری ناخواسته درمانده‌اند، قانونگذاران آمریکاییِ مدافع این قانون جدید این احتمال را بررسی می‌کنند که حضور زنان باردار در ایالات دیگر را برای دریافت قرص‌ سقط جنین نیز غیرقانونی کرده و زنان را تحت تعقیب قضایی قرار دهند.

موتور جستجوگر گوگل و سایر غول‌های فن‌آوری در روزهای گذشته از پاسخ‌گویی به سوالات رسانه‌ها و برخی از قانون‌گذاران در مورد ذخیره‌سازی داده‌ها خودداری کرده بودند.

۲۴ عضو مجلس نمایندگان دو ماه پیش در نامه به سوندار پیچای، مدیر عامل گوگل، خواستند که این شرکت داده‌های مکانی غیرضروری کاربران، مانند زنانی که احتمالا در جستجوی سقط جنین هستند، را گردآوری و ذخیره نکند.

گوگل در حالی که از حذف سابقه جستجو، سفر و مراجعه زنان به مراکز سقط جنین خبر داده، هنوز به صراحت نگفته است که کار خود را چگونه با قانون جدید منطبق خواهد کرد. با این حال، به گفته جِن فیتزپاتریک، معاون ارشد گوگل، این کمپانی با زیاده‌خواهی‌های احتمالی نهادهای اجرایی مقابله خواهد کرد.

به گزارش شبکه ان‌بی‌سی، گوگل تصمیم گرفته به کاربران زن نیز که مطالب قاعدگی ماهانه خود را در برنامه فیت‌بیت یادداشت می‌کردند، امکان دهد که نوشته‌های خود را پاک کنند.

گوگل غیر از حذف سابقه رفت و آمد یا جستجوی کاربران در مورد مراکز سقط جنین و درمانگاه‌های زنان، سابقه جستجو و حضور در مراکز ترک اعتیاد، درمان خشونت یا کاهش وزن را نیز حذف خواهد کرد تا «حریم خصوصی» افراد حفظ شود.

به گفته جن فیتزپاتریک، معاون ارشد گوگل، این تغییرات از هفته‌های آینده عملی خواهد شد.

معلوم نیست در این مدت، پلیس و نهادهای قانونی از فرصتی که دارند، چگونه برای تعقیب احتمالی افراد استفاده کنند.