طالبان حضور زنان را در پارک‌ها و مکان‌های تفریحی در کابل ممنوع کرد

ایارن اینترنشنال
وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان از اعمال محدودیت‌های جدید برای ممانعت از ورود زنان به پارک‌ها و اماکن تفریحی در افغانستان خبر داد.

این ممنوعیت جدید تنها چند ماه پس از دستور طالبان مبنی بر تفکیک جنسیتی در محیط‌های آکادمیک، پارک‌ها و رستوران‌ها، مطرح شده است.

قانون جدید، زنان افغانستان را بیش از پیش از حضور در فضای عمومی منع می‌کند.

پیش از این، طالبان سفر زنان و تردد آنان در شهر را بدون حضور یک مرد همراه، منع کرده و استفاده از حجاب و برقع اجباری شده بود.

مدارس دوره راهنمایی و متوسطه برای دختران هم بیش از یک سال است که در بیشتر شهرهای افغانستان تعطیل شده‌اند.

اما این قانون که محمد عکیف صادق مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان، آن را اقدامی در راستای جلوگیری از اختلاط زن و مرد توصیف کرد، با ابراز نگرانی بسیاری از زنان و همچنین سرمایه‌گذاران پارک‌ها و اماکن تفریحی افغانستان همراه بوده است.

صادق مهاجر در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه، دلیل اجرای این قانون را «رعایت نشدن حجاب و ادامه اختلاط زن و مرد» با وجود تلاش ۱۵ ماهه طالبان برای تفکیک جنسیتی در تمام اماکن عمومی عنوان کرد.

اوایل آبان ماه امسال، ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در افغانستان، گفته بود طالبان، زنان و دختران را به بهانه «حجاب و محرمیت» از جامعه حذف کرده است.

او همچنین در گفت‌وگو با افغانستان‌اینترنشال تاکید کرد موظف شده است با شورای حقوق بشر و دیگر نهادها، روی گزارشی در مورد وضعیت زنان و دختران افغانستان کار کند.

پیش از این هم برخی سازمان‌های حقوق بشری محدودیت‌هایی را که طالبان نسبت به زنان افغان اعمال می‌کند، مصداق صریح «آپارتاید جنسیتی» خوانده بودند.