روز چهلم‌ویک جنگ؛ اسرائیل از ساکنان جنوب غزه نیز خواست این منطقه را ترک کنند

رادیو فردا
اسرائیل با ریختن برگه‌های هشدار از آسمان به جنوب غزه، از ساکنان برخی مناطق این باریکه خواست که برای حفظ جان خود آن‌جا را ترک کنند و از «تروریست‌ها» فاصله بگیرند.

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه ۲۵ آبان با انتشار این گزارش می‌گوید ساکنان مناطق جنوبی و کسانی که با قبول هشدار قبلی اسرائیل از شمال به جنوب غزه آمده‌اند، اکنون نمی‌دانند از آن‌جا به کجا بروند.

در مناطقی که اسرائیل هشدار حمله داده، صدها هزار نفر در پناهگاه‌های راه‌اندازی شده توسط سازمان ملل زندگی می‌کنند.

مصر مرزهای خود را بر روی آوارگان فلسطینی نوار غزه بسته و مشخص نیست که دو میلیون ساکن این منطقه با گسترش حملات اسرائیل از شمال به جنوب، به کجا پناه خواهند برد.

دو خبرنگار که در شرق خان یونس زندگی می‌کنند، مشاهده این اعلامیه‌ها را تایید کردند. برخی نیز تصاویری از اعلامیه‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشتند. ارتش اسرائیل از اظهارنظر در این زمینه خودداری کرده، اما وزیر دفاع این کشور روز چهارشنبه گفت عملیات زمینی در نهایت «شمال و جنوب غزه را شامل می‌شود. ما به حماس در هر کجا که باشد ضربه خواهیم زد.»

گروه افراطی حماس از سوی ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دارد.
در این میان، وزارت بهداشت غزه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد سربازان اسرائیلی روز پنج‌شنبه در بیمارستان شفا در جستجوی آثار حضور نظامیان حماس و تونل‌های ادعایی، زیرزمین ساختمان بیمارستان را بازرسی کرده و کادر فنی مسئول تجهیزات بیمارستان را بازداشت کردند.

پس از روزها محاصره بیمارستان شفا، اسرائیل برای اثبات ادعای خود مبنی بر این‌که حماس از بیماران، کارکنان و غیرنظامیان به‌عنوان سپر انسانی برای جنگجویان خود استفاده کرده، با فشار مواجه است؛ خصوصا این‌که آمریکا نیز اعلام کرده بود شواهد اطلاعاتی وجود دارد که اظهارات مقامات اسرائیلی را تایید می‌کند.

ارتش اسرائیل ویدئوهایی از وجود کیف‌های حامل اسلحه، نارنجک و دیگر مهمات در بیمارستان منتشر کرده، اما حماس و مقامات بهداشتی غزه آن را تکذیب کرده‌اند. در بیمارستان ۵۰۰ تخت‌خوابی شفا، ۱۵۰۰ کادر پزشکی فعال هستند.

وزارت بهداشت غزه می‌گوید از زمان تمام شدن سوخت ژنراتور برق بخش اورژانس بیمارستان، ۴۰ بیمار از جمله سه نوزاد جان خود را از دست داده‌اند.

منیر البورش، یکی از مقامات ارشد وزارت بهداشت غزه در این بیمارستان، می‌گوید سربازان زیرزمین و ساختمان‌های دیگر را زیر و رو کردند و از بیماران، کارکنان و افرادی که در این بیمارستان پناه گرفته بودند، بازجویی کرده و از چهره‌های آن‌ها عکس گرفته‌اند.