توافق ارمنستان و آذربایجان بر سر اصول اساسی صلح

دویچه وله
نخست‌وزیر ارمنستان می‌گوید که این کشور و آذربایجان بر سر اصول اساسی صلح با یکدیگر به توافق رسیده‌اند، اگرچه مقام‌های دو طرف همچنان با زبان دیپلماتیک متفاوتی با یکدیگر سخن می‌گویند.
نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان روز شنبه ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان‌ماه) اعلام کرد که ارمنستان و آذربایجان پس از چند دور مذاکره سرانجام توانسته‌اند بر سر اصول اساسی یک معاهده صلح به توافق برسند اما این دو کشور "هنوز به زبان دیپلماتیک متفاوتی با یکدیگر صحبت می‌کنند."

مقام‌های ارمنستان و آذربایجان در روزهای اخیر از تمایل خود برای امضای یک قرارداد صلح با هدف پایان دادن به درگیری‌ها میان این دو کشور خبر داده بودند.

ارمنستان و آذربایجان در دهه‌های گذشته بارها بر سر منطقه کوهستانی قره‌باغ که اکثریت ساکنان آن ارمنی هستند، با یکدیگر وارد درگیری شده‌اند.

اینترنت بدون سانسور با سایفون دویچه‌ وله

به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، نخست‌وزیر ارمنستان با اشاره به اینکه دو کشور برای دستیابی به یک معاهده صلح، به پیشرفت‌های قابل‌توجهی دست یافته‌اند در عین حال افزود که ایروان و باکو همچنان در تلاش برای توافق درباره برخی از مسائل هستند.

نیکول پاشینیان تصریح کرد: «ما هم اخبار خوبی از دستیابی به توافق برای صلح داریم و هم اخبار بد؛ بخش خوب قضیه این است که بر سر اصول اساسی صلح به توافق رسیده‌ایم و خبر بد این است که ما هنوز با زبان‌های دیپلماتیک متفاوتی با همدیگر سخن می‌گوییم.»

به گفته او، این توافق با میانجی‌گری شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا و همچنین در پی دیدارهایش با رئیس جمهور آذربایجان به دست آمده است.

بیشتر بخوانید: بربوک خواستار بازگشت باکو و ایروان بە میز مذاکره شد

الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان تا کنون چند دور با حضور شارل میشل با یکدیگر در خصوص پایان دادن به درگیری میان دو کشور مذاکره کرده‌اند.

نیکول پاشینیان همچنین افزود ارمنستان پیشنهاد مبادله تمامی اسرای میان دو کشور را ارائه داده است.

در آخرین دور از درگیری نظامی میان دو کشور، در روز ۱۹ سپتامبر سال جاری، ارتش جمهوری آذربایجان عملیاتی برق‌آسا را برای تسخیر منطقه قره‌باغ کوهستانی آغاز کرد.

مناقشه بر سر منطقه کوهستانی قره‌باغ به دوران پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در اوایل دهه ۹۰ میلادی بازمی‌گردد.