هشدار رئیس سازمان امنیت آلمان: جنگ در غزه به ائتلاف گروه‌های یهودستیز دامن زده است

رادیو فردا


رئیس سازمان امنیت داخلی آلمان روز چهارشنبه، هشت آذر، هشدار داد که جنگ اسرائیل و گروه افراطی حماس باعث اتحاد «گروه‌های یهودی‌ستیز» در این کشور شده و خطر حمله به یهودیان را بالاتر برده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، توماس هالدِن‌وانگ گفت که «یهودی‌ستیزی و خصومت با اسرائیل» به عنصر ارتباط‌دهنده گروه‌های «اسلام‌گرا، چپ‌گرایان آلمانی و ترک‌تبار، راست‌گرایان افراطی و افراد عضو سازمان‌های تندرو فلسطینی» تبدیل شده است.

او افزود: «مفهوم مشترک اسرائیل به عنوان دشمن، ارتباطات قدیمی و جدیدی میان این گروه‌ها ایجاد می‌کند که در آینده می‌تواند باعث همکاری‌های جدی‌تر میان آنها شود.»

در عین حال سازمان امنیت داخلی آلمان می‌گوید فعالیت چپ‌گرایان افراطی و راست‌گرایان افراطی در داخل آلمان میان طرفداران اسرائیل و فلسطین تقسیم شده و برخی راست‌گرایان افراطی از موقعیت فعلی برای تحریک احساسات عمومی علیه مسلمانان و مهاجران استفاده می‌کنند.

به گفته آقای هالدن‌وانگ، مقام‌های امنیتی آلمان با موقعیت‌های تهدیدآمیز موازی مواجه شده‌اند که بعد از حمله روز ۱۵ مهر گروه حماس به اسرائیل و جنگی که به دنبال آن درگرفت، تشدید شده است.

او با تأکید ‌بر این که «خطر واقعی است و بعد از مدت‌ها از همیشه بیشتر شده است»، وعده داد مسئولان آلمانی «با سرعت تمام» کار می‌کنند تا امنیت یهودیان و سازمان‌های اسرائیلی را تصمین کنند.

چند روز بعد از آغاز جنگ غزه، یک کنیسه یهودیان در برلین با دو کوکتل مولوتف مورد حمله قرار گرفت و اولاف شولتز، صدراعظم آلمان قول داد که با یهودی‌ستیزی در خاک آلمان مبارزه کند.

در سایر کشورهای اروپایی نیز گزارش‌هایی درباره افزایش یهودی‌ستیزی بعد از حمله گروه حماس به اسرائیل و عملیات متقابل ارتش اسرائیل در نوار غزه منتشر شده است.

حمله گروه حماس که آمریکا و اتحادیه اروپا تروریستی قلمدادش می‌کنند در خاک اسرائیل ۱۲۰۰ کشته بر جای گذاشت و به حمله متقابل اسرائیل به باریکه غزه منجر شد که تاکنون بیش از ۱۵ هزار کشته داشته است.