هنری کیسینجر، وزیر خارجه سابق آمریکا درگذشت

دویچه وله
رسانه‌ها از درگذشت هنری کیسینجر خبر داده‌اند. انجمن کیسینجر اعلام کرد که وزیر خارجه اسبق آمریکا در سن ۱۰۰ سالگی در خانه خود در کنتیکت درگذشته است.

کیسینجر به عنوان مشاور امنیتی و همچنین وزیر خارجه آمریکا در دهه هفتاد میلادی در دوران ریاست جمهوری ریچارد نیسکون و جرالد فورد نقشی پرنفوذ و تعیین‌کننده در سیاست خارجی ایالات متحده بازی کرد.


تلاش‌های او در صحنه سیاست خارجی از جمله گشایش دیپلماتیک چین، مذاکرات کنترل تسلیحات میان آمریکا و شوروی سابق، بهبود روابط اسرائیل با همسایگان عربی و توافق صلح پاریس در رابطه با شمال ویتنام را به دنبال داشت.

تولد در آلمان؛ سیاست‌ورزی در آمریکا

هینتس آلفرد کیسینجر در روز ۲۷ مه ۱۹۲۳ در خانواده‌ای یهودی در شهر فورت در ایالت بایرن به دنیا آمد. او در سال ۱۹۳۸ به همراه خانواده‌اش از آلمان نازی گریخت و در نهایت در منهتن در نیویورک اسکان گرفت. در آنجا بود که نام کوچک او به هنری تغییر داده شد.

کیسینجر که تحصیل‌کرده علوم سیاسی بود در سال ۱۹۶۸ میلادی در پی انتخاب ریچارد نیسکون به ریاست جمهوری آمریکا مشاور امنیتی در کاخ سفید شد و سپس در رأس وزارت خارجه ایالت متحده قرار گرفت.

او نخستین کسی بود که در چارچوب تلاش‌ها برای برقراری صلح در خاورمیانه "دیپلماسی رفت و برگشت" را در پیش گرفت و همچنین از طریق کانال‌های محرمانه تلاش کرد که آمریکا و چین از لحاظ دیپلماتیک به یکدیگر نزدیک شوند.

کیسینجر مبتکر مذاکرات بر سر قرارداد پاریس (ژانویه ۱۹۷۳) بود که خروج آمریکا از جنگ پرهزینه و پرتلفات ویتنام را ممکن ساخت. دو سال بعد بود که سایگون (شهر هوشی‌مین کنونی) به تصرف نیروهای کمونیست ویت‌کنگ درآمد.

دریافت جایزه نوبل صلح

این سیاستمدار حزب جمهوری‌خواه آمریکا به خاطر تلاش‌هایش در راستای توافق صلح با شمال ویتنام جایزه نوبل صلح را دریافت کرد.

او از کسانی بود که در راه تنش‌زدایی مناسب میان ایالات متحده و شوروی سابق گام برداشت. در جریان رسوایی "واترگیت" در دوران ریاست جمهوری نیکسون، نفوذ کیسینجر افزایش یافت.


هنری کیسینجر از مدافعان "سیاست واقع‌گرایانه" بود؛ سیاستی که نیت آن رسیدن به اهداف مصلحت‌گرایانه با کمک دیپلماسی است و نه پیشبرد اهداف ایده‌آل بلندپروازانه.