اسرائيل و حماس آتش‌بس‌ را برای یک روز تمدید کردند

صدای آمریکا


اسرائیل و حماس روز پنجشنبه نهم آذر، در آخرین لحظه به توافق دیگری برای تمدید آتش‌بس دست یافتند و آتش‌بس را برای هفت‌مین روز تمدید کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، میانجی‌‌‌گران مذاکرات تمدید آتش‌بس خواهان تمدید بیشتر آن برای آزادی گروگان‌های بیشتر و رساندن کمک‌ها به غزه هستند.

در همین حال، ارتش اسرائیل و شین‌بت، آژانس امنیت این کشور، گفتند که نمایندگان صلیب سرخ، دو گروگان آزاد شده اسرائیلی را به نیروهای ویژه ارتش این کشور و نیروهای شین بت در منطقه حدفاصل با نوار غزه تحویل دادند.

در این حال، آتش‌بس، بمباران در غزه را متوقف کرده و ارسال کمک‌های بشردوستانه را به غزه ممکن ساخته است.

اسرائیل از حماس خواسته است روزانه دست‌کم ۱۰ گروگان را برای حفظ آتش‌بس آزاد کند.

حماس روز چهارشنبه ۱۶ گروگان را آزاد کرد و اسرائیل نیز ۳۰ زندانی فلسطینی را آزاد کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در سومین سفر خود به خاورمیانه از زمان آغاز جنگ، در اسرائیل گفت که آتش بس «نتیجه دارد. این مهم است، و ما امیدواریم که بتواند ادامه یابد.»

حماس در ۱۵ مهر به اسرائيل حمله کرد، ۱۲۰۰ تن را کشت که اکثر آنها فیر نظامی بودند. شبه نظامیان حماس همچنین حدود ۲۴۰ تن را گروگان گرفتند و به غزه منتقل کردند. اسرائيل نیز در واکنش به این حمله، نوار غزه را محاصره و با هدف نابودی حماس حملاتی را آغاز کرد.

مقام‌های حماس که حکومت غزه را در دست دارند، می‌گویند که در پی این حملات، بیش از ۱۵ هزار تن کشته شدند که دو سوم آنها، زن و کودک هستند.

در مقابل، اسرائیل تاکید کرده است که حماس از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.