نیویورک تایمز: ارتش اسرائیل از بیش از یک سال قبل از نقشه حمله حماس اطلاع داشت

رادیو فردا


روزنامه نیویورک تایمز روز جمعه ۱۰ آذر گزارش داد که ارتش اسرائیل از بیش از یک سال قبل از طرح حماس برای حمله مرگبار به جنوب اين کشور که در آن صدها نفر کشته شدند اطلاع داشت.

این جدیدترین مورد از گزارش‌های رسانه‌ای مبنی بر بی‌اعتنایی و یا دست کم گرفتن هشدارهای مربوط به حمله احتمالی حماس توسط فرماندهان ارتش و نهادهای امنيتی اسرائیل است.

نیویورک تایمز می گوید مقامات ارشد نظامی و امنیتی اسرائیل گزارش دقیق و ۴۰ صفحه‌ای یک نقشه جنگی با عنوان «دیوار جریکو» را در اختیار داشتند که در آن جزئیات حمله فرضی حماس به جنوب اسرائیل با دقت ترسیم شده است.

مشخص نیست که این «نقشه جنگی» چگونه به دست اسرائیل افتاده است. اما اشاره نیویورک تایمز به ترجمه شدن این طرح نشان می‌دهد که احتمالا به زبان عربی بوده و مستقیما از حماس ضبط و یا به دست آمده است.

ارتش اسرائیل از اظهار‌نظر در مورد این گزارش امتناع کرد و افزود:«ما در حال حاضر روی نابود کردن گروه تروریستی حماس تمرکز داریم و مسایل و سئوالاتی نظیر این در آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.»

روزنامه نیویورک تایمز می‌افزاید که بسیاری از مقامات ارشد نظامی و امنیتی اسرائیل این گزارش را دیده‌اند٬ ولی مشخص نیست که بنیامین نتانیاهو و سایر مقامات ارشد دولتی نیز آن را دیده باشند.

این سند امنیتی پیش‌بینی کرده بود که در حمله فرضی حماس خاک اسرائیل را راکت باران، با استفاده از پهپاد تجهیزات امنیتی و رصد در حصار مرزی با نوار غزه را فلج و پادگان‌های نظامی و کیبوتص‌های اسرائیل در جنوب را تصرف خواهد کرد.

در یک مدرک نظامی دیگر اسرائیل مربوط به سال ۲۰۱۶ که به دست نیویورک تایمز افتاده خاطر نشان شده است که حماس تلاش خواهد کرد گروگان بگیرد و آنها را به نوار غزه ببرد.

حمله غافلگیرانه حماس به جنوب اسرائیل در روز ۱۵ مهر که در آن حدود هزار و ۲۰۰ اسرائیلی کشته و حدود ۲۴۰ نفر به گروگان گرفته شدند با آنچه در این مدرک امنیتی تشریح شده است تشابه فراوانی دارد.

نیویورک تایمز می‌افزاید٬ مقامات اسرائیلی این نقشه عملیات فرضی حماس را جدی نگرفته و آن را «آرزومندانه» و نه یک احتمال واقعی و عملی می‌دانستند.

بخش قابل توجهی از افکار عمومی اسرائیل از دولت بنیامین نتانیاهو به دلیل ناتوانی از پیشگیری از حمله حماس که به نظر می‌رسد هشدارهای متعددی در مورد وقع آن دریافت کرده بود٬ خشمگین است.

شواهد دیگری که منتشر شده است نشان می‌دهد که حماس این حمله را در روز روشن تدارک دیده بود. حدود یک ماه قبل از وقوع حمله حماس از تمرین پیکارجویان خود برای منهدم کردن حصار مرزی با مواد منفجره، عبور از آن سوار بر وانت و پیشروی در محیطی که شبیه یک شهرک اسرائیلی بازسازی شده بود ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد.

در بخشی از این ویدئو می‌توان دید که پیکارجویان حماس ماکت برج‌های دیده بانی و کنترل روی حصار مرزی بتونی و آنتن‌های ارتباطی و تجهیزات رهگیری ارتش اسرائیل در نوار مرزی را منهدم می کنند. در حمله حماس در روز ۱۵ مهر دقیقا همین روش‌ها برای ورود به خاک اسرائیل مورد استفاده قرار گرفت.

رسانه‌های اسرائیلی نیز در هفته‌های اخیر گزارش دادند که افسران اطلاعاتی و عالیرتبه ارتش اسرائیل به گزارش سربازان زن در پست‌های دیده بانی مرزی که در مورد آماده شدن حماس برای حمله هشدار داده بوند اعتنا نکرده‌اند. به گزارش رسانه‌های اسرائیلی این سربازان زن در گزارش خود مشخصا به مواردی نظیر به پرواز درآوردن پهپاد و تلاش پیکارجویان حماس برای از کارانداختن دوربین‌های مستقر در حصار مرزی در ماه‌های قبل از وقوع حمله اشاره کرده بودند.

بنیامین نتانیاهو تاکنون به خاطر عدم پیشگیری از وقوع حمله حماس عذرخواهی نکرده و گفته است تشخیص مسئولیت مقامات در این ماجرا بعد از پایان جنگ انجام می شود.

اما منتقدان او و دولت اسرائیل می گویند آقای نتانیاهو قصد دارد از پذیرش مسئولیت در مورد شکست امنیتی بزرگی که به مرگبارترین روز در تاریخ اسرائیل انجامید شانه خالی کند.