گوترش: برابری زن و مرد ۳۰۰ سال دیگر محقق می‌شود

دویچه وله
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از گام‌های پس‌رفت آشکار در مبارزه برای حقوق برابر برای دختران و زنان شکایت کرد.

گوترش روز دوشنبه ۶ مارس (۱۵ اسفند) در آغاز نشست کمیسیون سازمان ملل متحد درباره برابری حقوق زنان گفت که حقوق زنان در سراسر جهان «محدود، تهدید و نقض می‌شود". او افزود، اگر این روند ادامه یابد، برابری زن و مرد تنها در ۳۰۰ سال آینده محقق خواهد شد.

گوترش گفت، دستاوردهای حاصل از چندین دهه در حال محو و نابودی است، زیرا "پدرسالاری آن را زیر ضربات خود گرفته است". او به عنوان مثال به افغانستان اشاره کرد که در آن زنان و دختران از حیات عمومی حذف شده‌اند. در بسیاری از کشورها، حقوق زنان در زمینه تعیین اختیار جنسی خود و تولید مثل روند معکوس پیدا کرده است.

دختران در مسیر رفتن به مدرسه در مکان‌های متعددی در معرض خطر ربوده شدن و حمله قرار گرفته‌اند. افسران پلیسی وجود دارند که خود در کمین زنان قرار می‌گیرند، در حالی که قاعدتا باید از آن‌ها محافظت کنند. گوترش گفت: «از اوکراین تا ساحل عاج، زنان و دختران بیشترین ضربه را در بحران‌ها و درگیری‌ها می‌بینند.»

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت، علاوه بر این، مرگ و میر مادران رو به افزایش است. پیامدهای کرونا دختران را به تن دادن به ازدواج اجباری کشاند و آنها از تحصیل دور کرد و مادران و سرپرستان را مجبور کرد تا دست از کار بکشند.

نشست دو هفته‌ای کمیسیون سازمان ملل متحد قرار است کار خود را بر روی راه‌های غلبه بر برخورد نابرابر در حوزه فناوری و نوآوری متمرکز کند.

بیشتر بخوانید: اتحادیه اروپا عاملان اعمال خشونت علیه زنان را تحریم کرد

گوترش گفت که این موضوع از مسائل حاد کنونی است، به ویژه به این دلیل که دختران و زنان، در حالی که فناوری رو به توسعه فزاینده گذاشته است، به عقب رانده شده‌اند.

او گفت: «سه میلیارد نفر هنوز به اینترنت متصل نیستند که اکثریت آنها را زنان و دختران کشورهای در حال توسعه تشکیل می‌دهند و در کشورهای کمتر توسعه‌یافته تنها ۱۹درصد زنان آنلاین هستند. در سطح جهان، دختران و زنان تنها یک سوم دانشجویان علوم تجربی، فناوری، مهندسی و ریاضی را تشکیل می‌دهند.»

علاوه بر فرصت‌های آموزشی و شغلی بیشتر و افزایش حقوق برای زنان، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، همچنین به یک محیط دیجیتال امن نیز مورد نیاز است که اطلاعات نادرست زن‌ستیزانه و "ترول جنسیتی" در رسانه‌های اجتماعی را از بین ببرد.

سیما باهوس، مدیر اجرایی سازمان ملل متحد برای برابری و توانمندسازی زنان، گفت که خلاء دیجیتال به چهره جدید نابرابری جنسیتی تبدیل شده است. سال گذشته ۲۵۹ میلیون مرد بیشتر از زنان آنلاین بودند.

باهوس همچنین به نظرسنجی از روزنامه‌نگاران زن از ۱۲۵ کشور جهان اشاره کرد که بر اساس آن سه‌چهارم آنها در جریان کار خود در فضای مجازی مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. یک‌سوم از پاسخ‌دهندگان در واکنش به آزار و اذیت‌های آنلاینی، کار خود را محدود کرده‌اند.

در افغانستان، زنانی که نظرات خود را در یوتیوب و وبلاگ‌ها بیان می‌کردند، دیدند که طالبان درهای خانه‌هایشان را علامت‌گذاری می‌کنند. بسیاری به دلیل نگرانی از امنیت خود از کشور گریخته‌اند. در ایران، بسیاری از زنان به دلیل شرکت در کمپین‌های آنلاین هدف حکومت قرار گرفته‌اند.

این مقام سازمان ملل گفت چالش در این است که باید نهادها و کلیشه‌های مضر جنسیتی پیرامون فناوری و نوآوری را که باعث شده زنان و دختران به حاشیه رانده شوند ترمیم و اصلاح کرد.