دیوان عالی آمریکا امکان دسترسی به یک نوع قرص سقط جنین را حفظ کرد

بی بی سی
دیوان عالی آمریکا حق دسترسی به یک قرص رایج سقط جنین را حفظ کرده است. این دیوان گفت که استفاده از این قرص تا زمانی که یک پرونده حقوقی درباره آن در جریان است مجاز خواهد بود.

دیوان عالی در تصمیمی – بدون اتفاق آرا – همچنین محدودیت‌هایی که یک دادگاه بدوی‌تر بر قرص میفپریستون اعمال کرده بود را رد کرد.

آینده این دارو بعد از آنکه قاضی دادگاهی در تگزاس سعی کرد مجوز قدیمی آن را لغو کند زیر سوال بود.

این پرونده می‌تواند عواقب گسترده‌ای برای دسترسی به سقط جنین داشته باشد.

دیوان عالی – که اکثریت محافظه کاران در آن شش بر سه است - در ماه ژوئن سال گذشته قانون آزادی سراسری حق سقط جنین به نام «رو در برابر وِید» را لغو کرد و به این ترتیب اختیار تصمیم گیری در این باره را به ایالات سپرد.

با حکم روز جمعه، پرونده مربوط به قرص میفپریستون به دادگاه تجدیدنظر منطقه پنجم بازمی‌گردد.

محتمل است که این پرونده بار دیگر در برابر دیوان عالی مطرح شود که مهم‌ترین حکم در مورد موضوع سقط جنین بعد از لغو «رو در برابر وِید» خواهد بود.

میفپریستون، قرص اول یک داروی دوتایی برای سقط جنین است که به بارداری پایان می‌دهد. این دارو مانع ترشح هورومون پروژسترون می‌شود که به حفاظت از جنین در رحم کمک کرده و برای ادامه بارداری حیاتی است.

در ابتدا میفپریستون به بارداری پایان می‌دهد و در مرحله دوم دارویی دیگر به نام میزوپروستول رحم را خالی می‌کند.

سازمان غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۰۰ مجوز مصرف میفپریستون برای سقط جنین تا هفته هفتم بارداری را صادر کرد.

در سال ۲۰۱۶ اما استفاده از این دارو تا هفته دهم بارداری افزایش یافت.

میفپریستون همچنین برای درمان زنانی استفاده می‌شود که از سقط جنین ناخواسته یا سندروم کوشینگ (یک بیماری هورمونی) رنج می‌برند.

متیو کاسماریک، قاضی دادگاه تگزاس، مجوز سازمان دارو و غذای آمریکا را معلق و ادعا کرد که این سازمان مقررات فدرال را نقض کرده و در ارزیابی خود دچار خطا شده است.

دولت بایدن خواستار تجدید نظر در این حکم شد و دادگاه تجدید نظر منطقه پنجم فدرال در واکنش گفت تا زمانی که بررسی حقوقی مساله ادامه دارد استفاده از میفپریستون - با محدودیت های خاص – مجاز خواهد بود.

اکنون دیوان عالی این محدودیت‌ها را رد کرده است.

دو قاضی محافظه‌کار دیوان عالی، کلارِنس توماس و ساموئل آلیتو، با این تصمیم مخالفت کردند.

نبرد حقوقی در این مورد ادامه خواهد یافت و قرار است دو طرف در اواسط ماه مه استدلال های خود را در دادگاه تجدید نظر منطقه پنجم طرح کنند.