نتانیاهو خواستار تخلیه جمعیت «رفح» در جنوب غزه قبل از تهاجم زمینی اسرائیل شد

رادیو فردا
نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید به ارتش دستور داده است تا طرحی را برای تخلیه مردم رفح در جنوب نوار غزه قبل از حمله احتمالی اسرائیل به این شهر آماده کند.

بنیامین نتانیاهو روز جمعه ۲۰ بهمن پس از انتقادهای بین‌المللی از طرح اسرائیل برای حمله به شهر شلوغ مرزی مصر این برنامه را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اسرائیل می‌گوید رفح آخرین پایگاه باقی‌مانده حماس است و باید برای تکمیل طرح جنگی خود علیه این گروه افراطی، نیرو اعزام کند.

حماس از سوی اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا و چند کشور دیگر غربی گروهی تروریستی قلمداد می‌شود.

تخمین زده می‌شود که ۱.۵ میلیون فلسطینی پس از فرار از جنگ در مناطق دیگر غزه، در شهر رفح ساکن شده‌اند.

آقای نتانیاهو گفت که یک «عملیات گسترده» در رفح لازم است.

او افزود که از مقامات امنیتی خواسته است یک «طرح دوگانه» ارائه کنند که شامل تخلیه غیرنظامیان و عملیات نظامی برای «نابودی» واحدهای باقی‌مانده حماس می‌شود.
دفتر محمود عباس،‌ رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، روز جمعه در واکنش به اظهارات نخست‌وزیر اسرائیل گفت که هدف برنامه اعلام‌شده توسط بنیامین نتانیاهو برای تشدید حمله به شهر رفح، «راندن فلسطینی‌ها از سرزمین خود» است.

در بیانیه دفتر آقای عباس آمده است که تشکیلات خودگردان فلسطینی دولت‌های اسرائیل و آمریکا را همزمان مسئول واکنش‌ها به این طرح نظامی آقای نتانیاهو می‌داند.

در این بیانیه از شورای امنیت سازمان ملل خواسته شده که به این اقدام توجه ویژه کند، چون اسرائیل با برداشتن این گام «امنیت و صلح در منطقه و کل جهان را به خظر می‌اندازد و از همه خط قرمزها عبور می‌کند.»

بمباران اهدافی در شهر رفح

اسرائیل اوایل روز جمعه اهدافی را در رفح بمباران کرد. این حمله ساعاتی پس از آن صورت گرفت که مقامات دولت بایدن و آژانس‌های امدادرسان، به اسرائیل درباره گسترش حمله زمینی به شهر رفح هشدار دادند.