یک کمیته سازمان ملل روسیه را به نقض حقوق کودکان اوکراینی متهم کرد

صدای آمریکا


کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۱۹ بهمن، مسکو را به نقض حقوق کودکان اوکراینی، در روسیه و در سرزمین‌های اشغالی اوکراین متهم کرد.

این کمیته، متشکل از ۱۸ کارشناس مستقل که بر اجرای کنوانسیون حقوق کودک نظارت می‌کند، می‌گوید نگرانی‌های زیادی درباره کشته و مجروح شدن صدها کودک بر اثر استفاده بی‌رویه از مواد منفجره توسط روسیه در اوکراین دارد.

کمیته حقوق کودک سازمان ملل همچنین به شدت از انتقال ‌اجباری هزاران کودک اوکراینی به روسیه انتقاد کرد ‌و آن را نمونه‌ای از «نقض حقوق کنوانسیون» خود دانست.

روسیه یکی از شش کشور عضوی بود که عملکرد و پیشینه آن در آخرین جلسه کمیته حقوق کودک، که سه هفته پیش برگزار شد، مورد بررسی قرار گرفت.

براگی گودبراندسون، نایب رئیس کمیته، می‌گوید در بررسی اسناد و مدارک نشانه‌های آشکاری از نقض کنوانسیون حقوق کودک توسط روسیه مشاهده شده است.

به گفته او، یکی از این شواهد، فرمان ریاست‌ جمهوری روسیه است که اهدای تابعیت به کودکانی که به اجبار به روسیه منتقل شدند را تسهیل می‌کند.

گودبراندسون افزود که کمیته همچنین نگران «شواهدی است که نشان می‌دهد این کودکان از ملیت اوکراینی خود محروم شدند، و این نقض حقوق آنها است.»

به گفته دولت اوکراین، دستکم ۲۰ هزار کودک به اجبار به روسیه منتقل شدند. مسکو این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید این کودکان به روسیه فرار کردند و اجباری در کار نبوده است.

روسیه بارها به تلاش برای محو هویت فرهنگی و ملی اوکراین متهم شده است؛ اتهامی که کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد نیز آن را مطرح کرده است.