دیده‌بان حقوق بشر حملات ارتش ترکیه به کوردها را "جنایت جنگی" خواند

دویچه وله
دیده‌بان حقوق بشر (Human Rights Watch) دولت ترکیه را متهم به "تخریب عمدی" زیرساخت‌های غیرنظامی در شمال شرقی سوریه با حملات به مواضع کردها در این منطقه کرده است.

این نهاد جهانی روز جمعه ۹ فوریه (۲۰ بهمن) با انتشار بیانیه‌ای اشاره کرد: «در حالی که توجه جهان همچنان بر روی درگیری‌های ویران‌گر در غزه متمرکز است، بحران دیگری خارج از نگاه‌ها در شمال شرقی سوریه در حال گسترش است. ترکیه ساختار معیشتی مردم را در آنجا از هوا و با هواپیماهای بدون سرنشین، هدف قرار می‌دهد.»

دیده‌بان حقوق بشر حملات ارتش ترکیه را "جنایت جنگی" خوانده است.

در گزارش دیده‌بان حقوق بشر آمده است که "مناطق شمال شرقی در سوریه از دسترسی به برق، خدمات پزشکی و سایر خدمات اساسی زندگی برخوردار نیستند."

دیده‌بان حقوق بشر همچنین تصریح کرده است: «آنکارا در ماه اکتبر سال گذشته به نیروگاه‌های آب و برق و همچنین به یک تاسیسات نفتی حمله کرد. بیمارستان‌ها، نانوایی‌ها و سامانه‌های آب‌رسانی به علت حملات ترکیه دیگر فعالیت ندارند.»

در عین حال ترکیه گفته است که "به مواضع غیرنظامی حمله نمی‌کند." اما "نیروهای سوریه دموکراتیک" (SDF) که تحت رهبری شبه‌نظامیان کرد (YPG) هستند و نیز سازمان‌های منطقه‌ای، اظهارات ترکیه در این زمینه را رد کرده‌اند.


انتقال نبردها از شمال عراق به شمال سوریه

فرهاد شامی، سخنگوی "نیروهای سوریه دموکراتیک" در این مورد به خبرگزاری آلمان گفت:‌ «ترکیه در تلاش است که زیرساخت‌های منطقه را هدف قرار دهد. حملات فعلی دو ماه است که در جریان هستند.»

اطلاعات مذکور در این زمینه در حال حاضر به طور مستقل تأیید نشده‌اند.

آنکارا از مدت‌ها پیش عملیات نظامی علیه حزب کارگران کردستان (پ ک ک) و شبه‌نظامیان کرد سوریه (YPG) انجام می‌دهد.

بر اساس گزارش گروه بین‌المللی بحران (International Crisis Group) محور درگیری‌ها از سال ۲۰۱۹ تاکنون در پی ادامه عقب راندن نیروهای پ ک ک توسط ارتش ترکیه، از ترکیه به شمال عراق و نیز شمال سوریه منتقل شده است.

ترکیه پس از کشته‌شدن چند سرباز ارتش این کشور در پی حمله به یک پایگاه نظامی در ماه ژانویه، عملیات نظامی خود را افزایش داده است.