اسرائیل از کشف تونل حماس در زیر مقر سابق اونروا خبر داد

العربیه
ارتش اسرائیل می‌گوید یک تونل حماس را در زیر مدرسه‌ای که به عنوان مقر سابق آژانس کمک رسانی سازمان ملل به آوارگان فلسطینی (اونروا) استفاده می‌شده در نوار غزه کشف کرده‌ است.

ارتش اسرائیل و سازمان امینت "شین‌بیت" در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که تونل کشف شده به عنوان یک مرکز اطلاعاتی نظامی مهم برای حماس عمل می‌کرده است.

در دو هفته گذشته نیز ارتش اسرائیل ادعا کرده بود که مقادیر زیادی سلاح و مواد منفجره در مقر اونروا کشف شده و دفاتر و اماکن این نهاد مورد استفاده حماس بوده است. اطلاعات و داده‌های ارتش اسرائیل را نمی‌توان به طور مستقل تائید کرد.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان از سازمان ملل خواست هرچه سریع‌تر به اتهامات وارد شده به اونروا رسیدگی کند. بربوک که قرار است اواسط هفته آینده به منطقه سفر کند. او وضعیت غزه را "جهنمی" دانسته و گفت اونروا "تقریباً تنها ارائه‌دهنده" کمک‌های بشردوستانه در غزه است، زیرا سایر سازمان‌های کمکی در آنجا "در حال حاضر به سختی می‌توانند فعال باشند".

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با محدود شدن فعالیت‌های بشردوستانه در غزه به شدت مخالفت کرده و گفته است: «اونروا ستون فقرات همه کمک‌های بشردوستانه در غزه است».