ارتش اسرائیل پس از حمله دو هفته‌ای از بیمارستان شفا در غزه خارج شد

صدای امریکا
خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از ساکنان فلسطینی خبر داد که ارتش اسرائیل بامداد دوشنبه پس از یک یورش دو هفته‌ای از بزرگ‌ترین بیمارستان غزه عقب نشینی کرد و چندین جسد و ویرانی بخش وسیعی از محل را به‌جا گذاشت.

ارتش اسرائیل یورش به بیمارستان شفا را یکی از موفق‌ترین عملیات‌های جنگ نزدیک به شش ماهه در عزه توصیف کرده است. آنها می‌گوید که تعداد زیادی از نیروهای حماس و دیگر شبه‌نظامیان از جمله عوامل ارشد آنها را کشته و سلاح‌ها و اطلاعات ارزشمندی را به دست آورده‌اند. ارتش اسرائیل عقب‌نشینی روز دوشنبه نیروهایش را تایید کرده است.

در همین زمینه آژانس بهداشت سازمان ملل گفت که در جریان این حمله چندین بیمار جان باختند و ده‌ها نفر در معرض خطر قرار گرفتند، که باعث تخریب بیشتر بیمارستانی شد که تا حد زیادی فعالیت خود را متوقف کرده بود. به نوشته آسوشیتدپرس، روزهای سخت نبرد نشان داد که حماس هنوز می‌تواند حتی در یکی از مناطق غزه که به شدت آسیب دیده است مقاومت کند.

محمد مهدی، که در میان صدها فلسطینی که به منطقه بازگشته بودند، صحنه‌ای از «ویرانی کامل» را توصیف کرد. او گفت که چندین ساختمان سوخته و شش جسد را در این منطقه شمارش کرده است که دو جسد در حیاط بیمارستان بوده است.

اسرائیل حماس را به استفاده از بیمارستان‌ها برای مقاصد نظامی متهم کرده و چندین مرکز پزشکی را مورد حمله قرار داده است. ارتش اسرائیل می‌گوید که پس از آن که حماس و دیگر شبه‌نظامیان در آن جا جمع شده بودند، حمله به بیمارستان شفا را آغاز کرد.

مقامات بهداشتی وابسته به حماس در غزه این اتهامات را رد می‌کنند. منتقدان ارتش اسرائیل را متهم می‌کنند که بی پروا غیرنظامیان را به خطر می‌اندازد و بخش بهداشتی را که قبلاً مملو از مجروحان جنگی بود، از بین می‌برد. فلسطینی‌ها می‌گویند که سربازان اسرائیلی خانه‌های نزدیک بیمارستان شفا در مرکز شهر غزه را به زور تخلیه کردند و صدها نفر از ساکنان را مجبور به راهپیمایی به سمت جنوب کردند.

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، اواخر روز یکشنبه در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که حداقل ۲۱ بیمار از زمان شروع حمله جان خود را از دست داده‌اند.

او گفت که بیش از صد بیمار همچنان در داخل محوطه هستند، از جمله چهار کودک و ۲۸ بیمار با وضعیت وخیم. او همچنین گفت که هیچ پوشک، کیسه ادرار یا آب برای تمیز کردن زخم‌ها وجود ندارد و بسیاری از بیماران از زخم‌های عفونی و کم آبی رنج می‌برند.

ارتش اسرائیل پیش از این در ماه نوامبر هم به شفا، بزرگ‌ترین بیمارستان غزه، حمله کرده بود، زیرا گفت که حماس یک مرکز فرماندهی و کنترل دقیق در داخل و زیر زمین این بیمارستان دارد. آنها تونلی که از زیر بیمارستان به چند اتاق منتهی می‌شد و همچنین سلاح‌هایی را که گفته بودند از داخل ساختمان‌های پزشکی مصادره کرده‌اند را فاش کردند.

دوره جدید جنگ در غزه از ۷ اکتبر سال گذشته آغاز شد، زمانی که شبه‌نظامیان حماس که تحت حمایت حکومت ایران هستند به جنوب اسرائیل یورش بردند و حدود ۱۲۰۰ نفر را که بیشترشان غیرنظامی بودند، کشتند و حدود ۲۵۰ نفر شامل زن و کودک و سالمندان را گروگان گرفتند.

عقب‌نشینی روز دوشنبه از بیمارستان شفا در حالی صورت گرفته که ده‌ها هزار اسرائیلی روز یکشنبه در مرکز اورشلیم در بزرگ‌ترین تظاهرات ضد دولتی از زمان آغاز جنگ این کشور در ماه اکتبر، تجمع کردند. اختلافات عمیق بر سر رهبری نتانیاهو که مدت‌ها قبل از جنگ اوج گرفته بود هنوز از حمایت عمومی قوی برخوردار است.