بازگشت مخالفان نتانیاهو به خیابان‌ها؛ معترضان خواستار انتخابات فوری شدند

بی بی سی
اختلاف عمیق سیاسی در اسرائیل یک بار دیگر به صحنه عمومی این کشور کشیده شده است.

مخالفان بنیامین نتانیاهو، که پس از حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل، اعتراضات گسترده خیابانی خود را متوقف کرده بودند اکنون پس از حدود ۶ ماه از آغاز جنگ اسرائیل - غزه، یک بار دیگر به خیابان‌ها آمده و خواستار کناره‌گیری فوری نخست‌وزیر و کابینه او شدند.

به نظر می‌رسد ادامه جنگ و آزادنشدن گروگان‌ها از دست حماس، آنها را برای برکنار کردن بنیامین نتانیاهو که رکورد طولانی‌ترین حضور بر کرسی نخست‌وزیری اسرائیل را دارد، مصرتر کرده است.

روز یکشنبه - ۳۱ مارس، ۱۲ فروردین - معترضان در بیت‌المقدس بلوار بگین که اصلی‌ترین خیابان شمال به جنوب این شهر است را مسدود کردند. پلیس با ماشین‌های اب‌پاش که از آب پرفشار و عمدا بدبو شده استفاده می‌کردند، تلاش کرد معترضان را متفرق کند.

شعارها و پلاکاردهای در دستان معترضان خواستار استعفای آقای نتانیاهو و برگزاری انتخابات زودهنگام بود و همچنین درخواست یک توافق فوری بر سر آزادی ۱۳۴ گروگان باقی مانده در دستان حماس - گروگان‌هایی که معلوم نیست دقیقا چه تعداد از آنها هنوز زنده مانده‌اند.

مخالفان بنیامین نتانیاهو به نحوه مدیریت او در جنگ علیه حماس به شدت معترض‌اند

یکشنبه عصر - ۱۲ فروردین - هزاران معترض در خیابان‌های اطراف پارلمان اسرائیل تجمع کردند.

یکی از آنها کاتیا امورزا بود که پسرش در میان نظامیان ارتش اسرائیل است که در غزه مشغول جنگ‌اند.

او که بلندگو دستی در دست داشت و معترضان را تشویق به شعار می‌کرد به بی‌بی‌سی گفت: «از ساعت ۸ صبح اینجا هستم. امده‌ام که به نتانیاهو بگویم که با کمال اشتیاق آماده تقدیم بلیت یک طرفه و «فیرست کلاس» به او هستم؛ برای خروج بی‌بازگشت از کرسی نخست‌وزیری».

بسیاری از مردم اسرائیل بنیامین نتانیاهو را مسئول خلاء اطلاعاتی و امنیتی می‌دانند که از نظر آنها منجر به حمله حماس در روز هفتم اکتبر گذشته و کشته شدن حدود ۱۲۰۰ نفر به همراه اسارت و گروگان گرفته شدن حدود ۲۵۰ نفر دیگر شد.

اکثر مقام‌های ارشد نظامی و اطلاعاتی دولت اسرائیل پس از حمله هفتم اکتبر با انتشار بیانیه های متعدد به اشتباه و نقصان عملکرد خود اعتراف کردند اما آقای نتانیاهو تاکنون هیچ مسئولیتی در این زمینه قبول نکرده است.

جرمی بوئن، سردبیر ارشد بخش بین‌الملل بی‌بی‌سی که برای تهیه گزارش از تظاهرات روز یکشنبه به بیت المقدس رفته می‌گوید عدم پذیرش هرگونه مسئولیتی در قبال حمله هفتم اکتبر، یکی از علل اصلی حضور هزاران معترض خشمگینی بود که روز یکشنبه به خیابان‌های بیت المقدس آمده بودند.

با این حال، روز یکشنبه در حالی که هنوز معترضان خیابان‌ها را ترک نکرده بودند بنیامین نتانیاهو یک بار دیگر درخواست برای برگزاری انتخابات زودرس را رد کرد و بر تصمیم خود برای حمله به حماس در شهر رفح تاکیدی دوباره کرد.

با وجود اختلاف شدید میان معترضان و دولت بنیامین نتانیاهو، جرمی بوئن، سردبیر ارشد بی‌بی‌سی، می‌گوید آنچه دو طرف بر آن اشتراک و تفاهم کامل دارند، «نابودی حماس» است. جنگ اسرائیل علیه حماس همچنان با حمایت عظیم مردم اسرائیل روبرو است اما «آنچه موجب آمدن مجدد معترضان به خیابان‌ها شده، نحوه مدیریت جنگ و ناکامی در آزادی گروگان‌هاست؛ همین موضوع است که تضمین شغلی بنیامین نتانیاهو را تحت فشار قرار داده است».