پایان معافیت یهودیان ارتدکس از خدمت سربازی در اسرائیل

دویچه وله
مردان ارتدکس یهودی در دهه‌های گذشته از انجام خدمت سربازی در اسرائیل معاف بودند. مهلت این مقررات شامگاه یکشنبه ۳۱ مارس (۱۲ فروردین) به پایان رسید.

طبق دستور یک دادگاه عالی در اسرائیل از روز دوشنبه یارانه‌های دولتی به مردان یهودی ارتدکسی که در مدارس دینی آموزش می‌بینند، لغو خواهد شد.

طبق تصمیم دستور گالی باهاراو – میارا، دادستان کل، ارتش اسرائیل موظف است هرچه سریع‌تر مردانی را که از انجام خدمت وظیفه معاف هستند، به خدمت فرا بخواند. رسانه‌های اسرائیلی شمار این مردان بیش از ۶۰ هزار نفر اعلام کرده‌اند.

با این حال علیرغم نیاز ارتش به سرباز به دلیل جنگ در نوار غزه و در مرز لبنان، انتظار نمی‌رود ارتش این مردان را سریعا به خدمت نظامی فرا بخواند.


چالشی سخت برای دولت بنیامین نتانیاهو

پایان مقررات معافیت نظام وظیفه برای مردان یهودی ارتدکس در حالی فرا رسید که دولت راست‌گرا و محافظه‌کار بنیامین نتانیاهو موفق نشد قانون جدیدی در این زمینه به تصویب برساند.

مناقشه بر سر معاف بودن مردان یهودی ارتدکس از خدمت نظامی ده‌ها سال است که در اسرائیل در جریان است و در دولت نتانیاهو نیز بار دیگر شدت یافت.

انتظار می‌رود این مناقشه ائتلاف دولت نتانیاهو با احزاب ارتدکس را با خطر مواجه کند. این احزاب با فراخواندن مردان یهودی ارتدکس به ارتش بشدت مخالف هستند.

در سال ۲۰۱۸ یک ائتلاف دولتی دقیقا بر سر همین موضوع به شکست انجامید.

مهلت قانونی در سال ۲۰۲۳ به پایان رسیده بود

از آنجایی که مهلت قانون معافیت مردان یهودی ارتدکس از انجام خدمت سربازی در سال گذشته به پایان رسیده بود، دولت نتانیاهو این قانون را تا پایان ماه مارس سال ۲۰۲۴ تمدید کرد.

منتقدین در سال‌های اخیر این قانون را "ناعادلانه" خوانده‌اند. جنگ غزه در ماه‌های اخیر اختلاف بین دو جبهه موافقان و مخالفان را تشدید کرده است.

در همین حال برخی مردان ارتدکس یهودی نیز هستند که خود داوطلبانه به خدمت سربازی می‌روند. زنان ارتدکس نیز فقط بصورت داوطلبانه می‌توانند وارد ارتش اسرائیل شوند.