رای دهندگان در اوهایو طرح مورد حمایت جمهوری‌خواهان درباره سقط جنین را رد کردند

صدای امریکا
رای دهندگان در ایالت اوهایو، روز سه شنبه ۱۷ مرداد، طرح مورد حمایت جمهوری‌خواهان که منجر به سخت‌تر شدن اصلاح قانون اساسی درباره حفظ دسترسی به سقط جنین می‌شد، را رد کردند.

نتایج این رای‌گیری، یک پیروزی حیاتی برای مدافعان حقوق سقط جنین بود. در صورت تصویب این طرح، فعالیت حامیان حقوق سقط جنین با چالش‌های بسیاری روبه‌رو می‌شد.

این طرح که به «مساله ۱» معروف است، حداقل آستانه لازم برای تصویب اصلاحات قانون اساسی ایالت را از «۵۰ به ۶۰ درصد» آرای رأی‌دهندگان افزایش می‌داد و استانداردهای سخت‌گیرانه‌تری برای قرار دادن چنین پیشنهاداتی در آینده اعمال می‌کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، نیز عصر سه‌شنبه در شبکه اجتماعی ایکس (X)، که قبلاً توییتر نامیده می‌شد، نوشت: «این اقدام تلاشی آشکار برای تضعیف صدای رأی دهندگان و تضعیف آزادی زنان در تصمیم‌گیری درباره مراقبت‌های بهداشتی خود بود.»

جو بایدن افزود: «ساکنان اوهایو با صدای بلند و واضح سخن گفتند و امشب دموکراسی پیروز شد.»

براساس اعلام دفتر فرماندار ایالت اوهایو، پس از شمارش بیش از ۱/۲ میلیون رای، «۶۰ درصد» از رای‌دهندگان در اوهایو به این طرح پیشنهادی «نه» گفته‌اند.

پس از اینکه دیوان عالی ایالات متحده، حق سقط جنین را لغو و تصمیم گیری دراین‌باره را به ایالت‌ها سپرد، این رای‌گیری آخرین نبرد ایالتی بر سر این موضوع بود.