چین و مجارستان توافقنامه همکاری راهبردی امضا کردند

صدای امریکا
شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، در جریان سفر اروپایی خود دردیدار با رهبران مجارستان، روز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت، توافقنامه همکاری راهبردی بین دو کشور را امضا کرد.

آسوشیتدپرس اشاره کرد که هدف شی جین پینگ از این سفر، تقویت حضور اقتصادی چین در اروپا است.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از مذاکراتش با شی جین پینگ، از «دوستی مستمر و بدون وقفه» بین دو کشور از زمان آغاز حکومت خود در سال ۲۰۱۰ میلادی تمجید کرد و قول داد که مجارستان همچنان میزبان سرمایه گذاری های بیشتر چین خواهد بود.

او به شی «اطمینان» داد که مجارستان به فراهم آوردن شرایط عادلانه برای شرکت های چینی که در این کشورسرمایه گذاری می کنند، ادامه خواهد داد.

ویکتور اوربان همچنین تاکید کرد: «ما فرصتی را برای مدرن‌ترین فن آوری‌های غربی و شرقی به منظور ایجاد همکاری در مجارستان ایجاد خواهیم کرد.»

پکن میلیاردها دلار در مجارستان سرمایه گذاری کرده است و این عضو اتحادیه اروپا را به عنوان جایگاه مهمی در داخل این بلوک تجاری - سیاسی ۲۷ عضوی می‌بیند. در ماه دسامبر سال گذشته میلادی، مجارستان اعلام کرد که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خودروهای برقی در جهان، «بی‌وای‌دی» چین، اولین کارخانه تولید خودروهای برقی اروپایی خود را در جنوب این کشور افتتاح خواهد کرد اقدامی که می‌تواند رقابت‌پذیری صنعت خودروسازی این قاره را بر هم بزند.

شی جین پینگ به دعوت امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان، و الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان،‌ از روز شانزدهم اردیبهشت سفر به این سه کشور اروپایی را با ورود به پاریس آغاز کرد.