آمریکا: به این نتیجه نرسیدیم که اسرائیل قوانین بشردوستانه را در استفاده از تسلیحات آمریکایی نقض کرده است

صدای امریکا
وزارت امور خارجه ایالات متحده روز جمعه ۲۱ اردیبهشت در گزارشی اعلام کرد به این نتیجه نرسیده که اسرائیل قوانین بشردوستانه در استفاده از تسلیحات آمریکایی را نقض کرده باشد اما تلفات بالای غیرنظامیان در غزه، قابل قبول نیست.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین در گزارش خود خاطرنشان کرد که تحقیقات در مورد نقض احتمالی قوانین استفاده از تسلیحات ساخت آمریکا از سوی اسرائیل را ادامه می‌دهد، اما هنوز «اطلاعات کاملی برای تایید» ندارد که آیا سلاحهای آمریکایی «به طور خاص» در نقض ادعایی حقوق بشردوستانه بین المللی استفاده شده است یا خیر.

در این گزارش تاکید شده که یافته نهایی نشان می‌دهد تضمین‌های اسرائیل در چارچوب یادداشت امنیت ملی «معتبر و قابل اعتماد» است اما تسلیحات آمریکایی به شیوه‌ای «ناسازگار» با قوانین بشردوستانه بین‌المللی توسط نیروهای اسرائیلی در غزه استفاده شده است.

طبق دستور اجرائی ریاست جمهوری ایالات متحده در سال ۱۳۹۵، هر کشور دریافت‌کننده تسلیحات ساخت آمریکا که درگیر جنگ است باید به طور کتبی به وزیر امور خارجه آمریکا تضمین دهد که به کارگیری آن تسلیحات مطابق با قوانین بین‌المللی حقوق‌بشری و کمک‌رسانی بشردوستانه خواهد بود.

جو بایدن اخیرا در سندی جدید برای امنیت ملی آمریکا تأکید کرد که کشورهای دریافت کننده اسلحه آمریکایی باید به قوانین بین‌المللی پایبندی نشان دهند.

واشنگتن چند روز قبل اعلام کرد ارسال یک محموله بزرگ مهمات به اسرائیل را متوقف می‌کند.جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت بمب‌هایی که ارسال آنها از سوی آمریکا به اسرائیل تعلیق شده، برای کشتن غیرنظامیان فلسطینی در جریان جنگ در نوار غزه استفاده می‌شد.