مایکل کوهن، وکیل پیشین ترامپ، در دادگاه علیه او شهادت داد

ایران اینترنشنال
مایکل کوهن ، وکیل سابق دونالد ترامپ، روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت، در ادامه جلسات دادگاه مربوط به پرداخت حق‌السکوت به استورمی دنیلز، بازیگر فیلم‌های پورن و جعل سوابق تجاری برای پنهان کردن آن، گفت که دونالد ترامپ شخصا خود پرداخت این پول را تایید کرد.

او گفت:«ترامپ به من گفت فقط این کار را انجام بده!»

کوهن افزود ترامپ دستور داد که بهترین راه برای پرداخت ۱۳۰ هزار دلار به استورمی دنیلز برای ساکت ماندن در مورد رابطه جنسی آن دو در سال ۲۰۰۶ را بیابد.

ترامپ داشتن رابطه جنسی با دنیلز را رد می‌کند.

دادستان‌ها در جریان اولین دادگاه جنایی یک رییس‌جمهوری سابق آمریکا، پرداخت حق‌السکوت و جعل سوابق تجاری را عین تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ دانستند.

کوهن ۵۷ ساله، که زمانی یکی از وفادارترین کارمندان ترامپ بود، اکنون یکی از شاهدان اصلی برای دادستان‌ها محسوب می‌شود.

کوهن روز دوشنبه گفت که در هفته‌های پایانی قبل از انتخابات سال ۲۰۱۶ متوجه شد که استورمی دنیلز قصد دارد داستان رابطه جنسی ادعایی خود را به رسانه‌ها بفروشد. این خبر، خبری مهم برای کارزار ترامپ بود، به‌ویژه پس از انتشار یک فایل صوتی از برنامه تلویزیونی «دسترسی به هالیوود»، که در آن ترامپ درباره گرفتن اندام تناسلی زنان سخن گفته بود.

کوهن شهادت داد که ترامپ در آن زمان به او گفت:«این یک فاجعه است، یک فاجعه کامل. زنان از من متنفر خواهند شد. انتشار خبر دنیلز یک فاجعه برای کمپین ما خواهد بود.»

دادستان‌ها می‌گویند که ترامپ پس از انتخابات ۱۳۰ هزار دلار را به کوهن بازپرداخت و بازپرداخت‌ها را با ثبت نادرست و جعلی به‌عنوان حق‌الزحمه قانونی در سوابق شرکت املاک و مستغلات خود پنهان کرد.

ترامپ به ۳۴ مورد جعل سوابق تجاری مرتبط با بازپرداخت‌ها متهم شده است. اگر او مجرم شناخته شود می‌تواند به مجازاتی تا چهار سال زندان محکوم شود. با این حال، حتی در این صورت هم، این محکومیت هم مانع راهیابی دونالد ترامپ به کاخ سفید به شرط پیروزی در انتخابات نخواهد شد.

ترامپ که در ماه نوامبر با جو بایدن، رییس‌جمهوری دموکرات رقابت می‌کند ، خود را بی‌گناه می‌داند و استدلال می‌کند که این پرونده تلاشی با انگیزه سیاسی برای مداخله در کارزار انتخاباتی او برای ورود دوباره به کاخ سفید است.

وکلای مدافع ترامپ گفته‌اند که پولی که دنیلز پرداخت شده، اقدامی برای محافظت از خانواده او بوده است اما مایکل کوهن روز دوشنبه شهادت داد که ترامپ صرفاً نگران تأثیر این خبر بر کمپین انتخاباتی خود بود.

کوهن با اشاره به ملانیا، همسر ترامپ، گفت:«او به ملانیا فکر نمی‌کرد. همه چیز مربوط به مبارزات انتخاباتی بود.»

وکلای ترامپ می‌گویند که کوهن، به دروغ شهادت می‌دهد و خود به تنهایی عمل کرده است، اما کوهن گفت که بدون تایید ترامپ هرگز قادر به انجام این کارها نبود.

او افزود:«همه چیز نیازمند امضای آقای ترامپ بود.»

کوهن توضیح داد که چگونه او و هوپ هیکس، سخنگوی کارزار انتخاباتی، زمانی که روزنامه وال استریت ژورنال خبری را منتشر کرد که در آن به حق‌السکوت‌های دیگر و نام دنیلز اشاره شده بود.

این شهادت می‌تواند دفاع ترامپ و وکلای او را تضعیف کند.