انتقاد از حضور کم‌رنگ زنان در نشست سالانه سازمان ملل متحد

دویچه وله
سخنرانان نشست سالانه سازمان ملل متحد در نیویورک به شکل عمده مردان هستند. فقدان برابری جنسیتی در این مهم‌ترین نهاد بین‌المللی امسال به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

حدود شش ساعت پس از شروع نشست و پس از ۱۵ سخنران مرد، کاتالین نواک، رئیس جمهور مجارستان اولین زنی بود که پشت تریبون قرار گرفت.

در مجموع از بین ۳۵ سخنران اعلام شده برای روز سه‌شنبه ۱۹ سپتامبر تنها سه زن در بین سخنرانان حضور داشتند. حدود ۴۰ نفر نیز برای چهارشنبه ۲۰ سپتامبر سخنرانی می‌کنند که تنها چهار زن در میان آنها هستند.


برابری جنسیتی "راه‌حل بسیاری از مشکلات"

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در سخنرانی افتتاحیه خود گفت: «تنها چهار زن سند تاسیس ما را امضا کردند.» او افزود: "یک نگاه در سراسر این سالن نشان می‌دهد که جهان به اندازه کافی تغییر نکرده است."

گوترش برابری جنسیتی را "راه حل بسیاری از مشکلات جهان" دانست و گفت: «این لطفی در حق زنان نیست، بلکه برای تضمین آینده بهتر برای همه است.» چندین سخنران دیگر نیز به این موضوع پرداختند.

بیشتر بخوانید:سازمان ملل: میلیون‌ها زن نمی‌توانند در مورد بدن خودشان تصمیم بگیرند

سیریل رامافوسا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی هنگام سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: «این باید همه ما را نگران کند که اکثریت افرادی که در این سالن نشسته‌اند مرد هستند... سوالی که باید بپرسیم این است که زنان جهان کجا هستند؟ زنان جهان حق دارند در اینجا باشند و دیدگاه‌های خود را نمایندگی کنند."

هیئت همراه او را برای شرکت در نشست سالانه سازمان ملل فقط زنان تشکیل داده‌اند.