مطیع‌الله ویسا فعال مطرح آموزش دختران از زندان طالبان در افغانستان آزاد شد

بی بی سی
مطیع‌الله ویسا، بنیانگذار نهاد آموزشی «راه قلم» و فعال مطرح آموزش دختران در افغانستان پس حدود هفت ماه از زندان طالبان آزاد شده است.

عطاالله ویسا برادر آقای ویسا به بی‌بی‌سی گفت که بعد از ظهر امروز پنجشنبه (۴ عقرب/آبان) پس از گذراندن۲۱۵ روز در زندان اداره استخبارات طالبان در کابل آزاد شد.

او گفت که برادرش پس از تصمیم دادگاه طالبان آزاد شد و این دادگاه «هفت ماه زندان» را برای او کافی دانسته است. یک ماه پیش یک منبع به بی‌بی‌سی گفت که پرونده مطیع‌الله ویسا به دادگاه طالبان ارسال شده است.

هنوز جزئیات تصمیم محکمه طالبان در مورد او مشخص نیست، اما طالبان پیش از این گفته بودند که وی به دلیل انجام «فعالیت‌های خودسرانه» و داشتن «انگیزه‌های ضد نظام» بازداشت شده است.

چهره‌های سیاسی افغانستان و نهادهای حقوق بشری بارها خواستار رهایی او شده بودند.

سازمان عفو بین‌الملل با استقبال از آزادی او، نوشته است: «او هرگز نباید از اول بخاطر ترویج حق تحصیل دختران به زندان می‌افتاد. از همه کسانی‌که خستگی‌ناپذیر کار کردند، از جمله کسانی که از طریق اقدام فوری کمپین کردند، سپاسگزاریم.»

همچنان ریچارد بنت، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان در ایکس نوشته است: «من از آزادی مطیع الله ویسا استقبال می‌کنم و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط همه مدافعان حقوق بشر افغانستان هستم که به دلیل دفاع از حقوق خود و حقوق بشر دیگران خودسرانه بازداشت شده اند.