سازمان ملل: تعداد کشته‌شدگان غیرنظامی اوکراین به بالاترین تعداد در یک سال گذشته رسید

صدای امریکا
دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه هجدهم خرداد گفت تعداد کشته‌شدگان غیرنظامی اوکراین در ماه گذشته میلادی به شدت افزایش یافت و به ۱۷۴ تن رسید که بالاترین تعداد در نزدیک به یک سال گذشته بود.

بر اساس گزارش مأموریت ناظر حقوق بشر سازمان ملل در اوکراین، به طور کلی، تلفات در ماه میلادی گذشته نسبت به ماه پیش از آن ۳۱ درصد افزایش یافت که بالاترین تعداد کشته‌شدگان در ۱۲ ماه اخیر است.

روسیه ماه گذشته تهاجم نظامی جدیدی را در منطقه خارکیف در شمال شرقی اوکراین آغاز کرد و این شهر زیر حملات شدید روزانه قرار دارد که با تلفات زیادی در میان غیرنظامیان همراه است.

به گفته سازمان ملل، حملات مرگبار روسیه به مناطق مختلف از جمله ساختمان‌های مسکونی از دلایل افزایش تعداد کشته‌شدگان غیر نظامی در اوکراین است.

روسیه و اوکراین هدف قرار دادن غیرنظامیان در جنگی را که اکنون وارد سومین سال خود می‌شود، تکذیب می‌کنند.

در همین حال روسیه، کی‌یف را به استفاده از موشک‌های بالستیک تاکتیکی آمریکایی «ای‌تی‌ای‌سی‌ام‌اس» برای هدف قرار دادن غیرنظامی در لوهانسک متهم کرد.

وزارت دفاع روسیه روز جمعه نیروهای اوکراینی را به شلیک پنج موشک به شهر لوهانسک در شرق اوکراین که تحت کنترل روسیه است، متهم کرد و گفت که بیست نفر از جمله چند کودک زخمی شدند.

فرماندار انتصابی روسیه در این منطقه بصورت جداگانه در پیام‌رسان تلگرام گفت که تعداد قربانیان این حملات موشکی به ۳۵ تن رسیده است که در میان آنها سه کودک نیز دیده می‌شوند.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام گفت که سامانه‌های پدافند هوایی این کشور چهار موشک از پنج موشک را سرنگون کرد، اما یکی از این موشک‌ها به دو ساختمان مسکونی آسیب رسانده است.

روسیه مدعی است که حملات اوکراین به ساختمان‌های مسکونی عمدی بوده است.