زنان در مسیر رهایی (آبان 1402) - اسد طاهری

گوگول باید برای تبعیض جنسیتی ۱.۱۵ میلیون دلار غرامت دهد
1
گوگل در پرونده جدیدی به تبعیض جنسیتی محکوم شده و حالا باید ۱.۱ میلیون دلار به «اولکو رو»، مدیر Google Cloud که از آن شکایت کرده است، جریمه بپردازد. اولکو رو در شکایت خود مدعی شده است که گوگل حقوق بیشتری به کارمندان مرد کم‌ تجربه‌ تر می ‌دهد و سپس برای تلافی شکایات او، با ترفیع ‌اش موافقت نکرده است. اولکو قبل از شروع محاکمه گفته بود که در زمان حضورش در گوگل تحت تأثیر مشکلات و رفتار‌های ناعادلانه ‌ای قرار گرفته که دلیل آنها جنسیت او بوده است.
ظاهراً گوگل با درخواست او برای ارتقا به سمت «معاون» موافقت نکرده تا یک کارمند مرد بدون ارائه درخواست، معاونت را برعهده بگیرد. حتی پس از مطرح‌کردن این شکایت، گوگل مجدداً با ارتقای شغلی دیگر او مخالفت کرده است.
«کارا گرین»، وکیل اولکو، با ارسال ایمیلی به The Verge توضیح می‌دهد که «حکم صادر‌شده نه‌ تنها ادعا‌های خانم رو در مورد بدرفتاری توسط گو‌گل را تأیید می ‌کند»، بلکه این پیام را به‌همراه دارد که «تبعیض و انتقام در محل کار قابل تحمل نخواهد بود»؛ بنابراین گرین و رو ادامه‌ دهنده راه هزاران کارمند گوگل است که سال ۲۰۱۸ اخراج شدند. در آن سال، تحقیقات نیویورک تایمز نشان داد که این شرکت به یکی از بنیانگذاران اندروید، ۹۰ میلیون دلار داده، درحالی‌که او با اتهامات تجاوز جنسی درحال ترک گو‌گل بود. همین امر باعث شد که بیش از ۲۰ هزار کارمند و پیمانکار دست به اعتراض بزنند. شکایت Rowe اولین مورد مربوط به تبعیض جنسیتی بوده که گو‌گل پس از اعتراضات سال ۲۰۱۸ با آن مواجه شده است. درهمان زمان گوگل همچنین به رفتار تبعیض ‌آمیز با زنان باردار شاغل در این شرکت متهم شده بود.

بازداشت ۱۰ زن بهایی به دست نیروهای وزارت اطلاعات در اصفهان
2
رسانه‌های طرفدار حقوق بشر در ایران از بازداشت دستکم ۱۰ زن بهایی در روز دوشنبه اول آبان ۱۴۰۲در اصفهان خبر داده‌ اند.
اسامی بازداشت ‌شدگان؛ ندا بدخش، آرزو سبحانیان، یگانه روح بخش، مژگان شاهرضایی، پرستو حکیم، یگانه آگاهی، بهاره لطفی، شانا شوقی فر، نگین خادمی و ندا عمادی است.
این شهروندان در منازل شخصی خود و توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شده وماموران ضمن تفتیش منزل این شهروندان، شماری از لوازم شخصی خانواده آنها را نیز ضبط کرده ‌اند.
گزارشهایی منتشر شده که بر اساس آن ماموران اطلاعاتی برای بازداشت شماری دیگری از شهروندان بهایی در اصفهان نیز به منازل آنها یورش برده و ممکن است شمار بازداشت‌شدگان امروز بیش از ۱۰ نفر باشد.
تا لحظه انتشار این خبر از دلایل بازداشت و اتهامات انتسابی به این شهروندان گزارشی منتشر نشده است.

زنان ایسلندی برای برابری جنسیتی بیشتر دست به اعتصاب می‌ زنند
3
اتحادیه‌ های کارگری ایسلند خبر دادند که دهها هزار زن ایسلندی، از جمله نخست‌ وزیر این کشور، از روز سه‌شنبه دوم آبان، دراعتراض به نابرابری جنسیتی در این کشور دست به اعتصاب خواهند زد.
ایسلند به عنوان یکی از مترقی ‌ترین کشورهای جهان از نظر برابری جنسیتی شناخته می ‌شود و ۱۴ سال پیاپی در صدر جدول شاخص شکاف جنسیتی مجمع جهانی اقتصاد قرار گرفته است.
اما به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس آمار دولت ایسلند، در برخی از صنایع و حرفه ‌ها، زنان حداقل ۲۰ درصد کمتر از مردان ایسلندی درآمد دارند و مطالعه ‌‌ای نیز در دانشگاه ایسلند نشان داد که چهل درصد از زنان ایسلندی در طول زندگی خود تجربه خشونت از سوی مردان و خشونت جنسی دارند.
فرییا استاین ‌گریمز دوتیر، سازماندهنده این اعتصاب به رویترز گفت که ایسلند را «بهشت برابری» نامیده ‌اند، «اما این‌ گونه نیست. اوافزود که «حرفه‌ هایی که اکثریت شاغلان آن زن هستند، مانند خدمات مراقبتهای بهداشتی و مراقبت از کودکان هنوز کم ‌ارزش به‌حساب می ‌آیند و دستمزد آنها بسیار پایین است.»
کاترین یاکوبس‌دوتیر، نخست‌وزیر ایسلند نیز به رسانه ‌های این کشور گفته است که قصد دارد در اعتصاب شرکت کند و سر کار نیاید.
سازمان‌ دهندگان این اعتصاب از مردان خواسته ‌اند تا با «بر عهده گرفتن مسئولیتهای اضافی» در خانه و محل کار، حمایت خود را از زنان اعتصاب ‌کننده نشان داده و به آنها امکان اعتصاب بدهند.
این هفتمین بار است که زنان در ایسلند برای برابری جنسیتی دست به اعتصاب می‌زنند. اولین اعتصاب در ۲۴ اکتبر ۱۹۷۵ صورت گرفته است.

دختر کم ‌بینایی: در کنکور پزشکی قبول شده ام، اما ثبت ‌نام نمی‌ شوم
4
به گزارش اعتماد، «جنان هلالی ‌راد» دختری کم ‌بینا که در کنکور پزشکی قبول شده اما وزارت علوم او را ثبت‌ نام نمی ‌کند از همانروزها برای رسیدن به حداقلهای تحصیلی و داشتن کتاب در مقابل همه ایستاده، با مدیر مدرسه‌ و معلمانی که در آبادان و خرمشهر،مخالف ثبت‌ نام او در مدرسه نمونه دولتی یا تحصیل در رشته تجربی بودند، صحبت کرده، پای میز مدیران کتابخانه رودکی نشسته و سال گذشته در زمان کنکور تا ساختمان سازمان سنجش به تهران آمده و خواسته‌ هایش را بیان کرده. این روزها هم به اتاق مدیران دانشگاهی و وزارت علوم رفت و آمد دارد تا بلکه برای ثبت ‌نامش در رشت ه‌ای که در کنکور ۱۴۰۲ قبول شده، موافقت کنند.
او می‌ گوید «تمام تلاشم را می ‌کنم که قبول کنند ولی اگر قبول نکنند مجبورم به دنبال مدرک زبانم باشم، از ایران بروم و در کشورهای دیگر پزشکی بخوانم.»

نظر سنجی شرق: مخالفت ۸۴ درصد مردم با الزام زنان به رعایت حجاب
5
۳آبان- پس از تصویب لایحه موسوم به «عفاف و حجاب» در مجلس شورای اسلامی، زهره سادات لاجوردی، نماینده این قوه از تهران،گفته‌ بود «تا ۳ سال آینده با قانونی که تصویب کردیم، جامعه در با حجاب شدن تغییر چشمگیری می ‌کند.»
جمهوری اسلامی که از ابتدای برقراری حکومتش تاکنون بر اجرای حجاب اجباری در ایران تاکید کرده، در یک سال گذشته تلاش کرد تا با تشدید برخوردها و تصویب قوانین، با پوشش اختیاری که شمار زیادی از زنان و دختران پس از آغاز اعتراضات برگزیده اند، مبارزه کند.
شبکه شرق روز سه شنبه دوم آبان، نوشت: این نظرسنجی به مدت یک ماه انجام شده و ۸۴.۲ درصد از شرکت ‌کنندگان معتقدند اجرای «قانون عفاف و حجاب» منجر به با حجاب شدن زنان نمی‌ شود.
نتیجه این نظرسنجی در شرایطی منتشر می‌شود که سخنگوی شورای نگهبان روز سه شنبه دوم آبان، اعلام کرد که مصوبه «حجاب و عفاف» که شهریور ماه از سوی مجلس شورای اسلامی برای بررسی نهایی به این شورا ارسال شده بود، بعد از بررسی در ۱۰ جلسه کارشناسی، واجد ابهاماتی شناخته و به مجلس شورای اسلامی برگردانده شد.
پیش از این، مجمع تشخیص مصلحت جمهوری اسلامی هم در نشست روز ۲۹ مهر خود، دو ماده از لایحه «عفاف و حجاب» را مغایر با «سیاستهای کلی نظام» تشخیص داده بود.
این مجمع اعلام کرده بود ابهام در تعریف واژه‌ هایی از جمله «بی عفتی، بی‌ حجابی و بدپوششی» در بند ۳ ماده ۱۳ لایحه «عفاف و حجاب» را مغایر سیاستهای کلی نظام قانونگذاری شناخته و «ابهام در برخی تعابیر و نحوه تاثیر گزارشها بر تصمیمات مسئولان» در ماده ۳۲ را هم مغایر با سیاستهای کلی نظام می‌ داند.
«لایحه عفاف و حجاب» که در ۹ ماده از سوی قوه قضائیه تهیه و به دولت و سپس با ۱۵ ماده به مجلس ارسال شده بود، پس از بررسی در کمیسیون قضایی و حقوقی با تصمیم مجلس از طریق اصل ۸۵ قانون اساسی، با ۷۲ ماده به تصویب رسید.
این لایحه با انتقادهای گسترده ای در داخل و خارج از ایران مواجه شده است.
رضا شفاخواه، رئیس کمیته حقوق کودک اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری ایران (اسکودا)، لایحه حجاب را ناقض کنوانسیون حقوق کودک و قانون حمایت از اطفال و نوجوانان توصیف کرده است.
گروهی از کشورها هم به ابتکار کانادا در بیانیه‌ای مشترک، تصویب لایحه «عفاف و حجاب» در مجلس شورای اسلامی ایران را بهشدت محکوم کردند.

تبعیض جنسیتی در اقتصاد ایران: میلیونها زن اصلا وارد بازار کار نشده‌ اند
6
روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی که چهارشنبه ۱۷ آبان منتشر شد نوشت زنان، طلای پنهان اقتصاد ایران هستند اما سیاستی برای استفاده از ظرفیت این بخش ازجامعه طراحی و تعریف نشده است. در این گزارش تاکید شده کاهش نرخ بیکاری زنان و افزایش مشارکت‌ آنها منجر به کاهش فقر درسطح خانوارها خواهد شد.
بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران از تحولات بازار کار در تابستان امسال، نرخ مشارکت زنان در این فصل به ۱۴/۶ درصد رسیده است. از میان بیش از ۳۲ میلیون و ۲۰۰ هزار زن در سن کار بیش از ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اصلا به بازار کار وارد نشده و منفعل هستند.
این روزنامه در گزارش خود با اشاره به دو برابر بودن نرخ بیکاری در میان زنان نسبت به مردان در ایران نوشت: «در بین جمعیت محدود زنان که قادر و مایل به کار هستند، ‌درصد کمتری نسبت به مردان موفق به یافتن شغل می‌‌‌شوند.» دنیای اقتصاد در گزارش خود تاکید کرد نرخ مشارکت زنان در ایران بر خلاف انتظارات از عربستان سعودی کمتر است.
این گزارش با اشاره به اینکه نرخ مشارکت زنان در بازار کار عربستان سعودی در یک دوره ۳۰ ساله از ۱۵‌ درصد در سال ۱۹۹۰ تا ۳۰‌درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته، دلیل این امر را جویا شده است. نویسنده گزارش دنیای اقتصاد با طرح این پرسش که چرا زنان درجامعه ایران در مقایسه با مردان ارتقای شغلی کمتر و حتی در برخی موارد حقوق کمتری دارند، این مساله را ناشی از تبعیض جنسیتی دانسته است.
بررسی آمارهای مربوط به بازار کار در تابستان امسال نشان می‌دهد نسبت اشتغال زنان به معنای سهم زنان شاغل از کل زنان در سن کار در فصل دوم امسال فقط ۱۲ و ۳دهم درصد بوده است. این نسبت برای مردان به ۳۸ و ۳ دهم درصد می‌ رسد.

شرکت رابرت دنیرو به پرداخت ۱.۲ میلیون دلار به دستیار پیشین این شرکت محکوم شد
خانم گراهام چیس رابینسون، که پیشتر برای رابرت دنیرو کار می ‌کرد در آوریل ۲۰۱۹ از سمت خود استعفا و از این شرکت به دلیل «تبعیض جنسیتی» و همچنین «آزار و اذیت» شکایت کرده بود. رابینسون خواستار دریافت ۱۲ میلیون دلار شده بود اما در نهایت دادگاه با پرداخت ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار از این مبلغ موافقت کرد.
بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، هیات منصفه دادگاه متوجه شده که شخص دنیرو در این پرونده سواستفاده نقشی نداشته اما شرکت او به نام Canal Productions، درگیر «تبعیض جنسیتی» و «انتقام ‌جویی» علیه خانم رابینسون بوده است.
رابینسون پس از خروج از دادگاه در حالی که لبخند می ‌زد وکلایش را در آغوش گرفت و اشک شوق هم در چشمان او دیده می ‌شد.
وکلای هر دو طرف مدعی شدند که در این پرونده پیروز شده ‌اند. برنت هانافان وکیل رابینسون در بیرون دادگاه به خبرنگاران گفت: «ما از این حکم هیجان زده هستیم و نمی‌ توانیم از این شادتر باشیم.» همچنین ریچارد شونشتاین، وکیل دنیرو هم این حکم را «یک پیروزی بزرگ برای رابرت دنیرو» خواند و افزود: «موکل من تبرئه شده و او به هیچ وجه مسئول چیزی نیست که در پرونده اتفاق افتاده؛ آنها مبلغ متوسطی در این پرونده پیروز شدند اما می‌ دانید که به دنبال ۱۲ میلیون دلار بودند.»

طالبان، یک فعال دیگر حقوق زنان را بازداشت کرد
7
روز پنجشنبه ۲۵ آبان، در ادامه بازداشت فعالان حقوق زن، استخبارات گروه طالبان، پریسا آزاده، یکی از اعضای «جنبش زنان افغانستان» رابازداشت کرده است. یکی از اعضای جنبش زنان افغانستان با تائید این خبر می ‌گوید که طالبان این فعال حقوق زنان را به جای نامعلومی انتقال داده ‌اند.
این نخستین‌ بار نیست که طالبان، زنان و دخترانی را که در حرکتهای صلح جریانه، برای حقوق بنیادی خود دادخواهی می‌کنند، بازداشت و شکنجه می‌ کنند.


(منابع استفاده شده برای تهیه این مجموعه: ایران ‌اینترنشنال، اعتماد، هرانا، یورو نیوز، رادیو فرانسه، صدای امریکا)


منبع: نبرد خلق شماره 470، چهارشنبه یکم آذر ۱۴۰۲ - ۲۲ نوامبر ۲۰۲۳
http://www.iran-nabard.com/N470/ZA%20402.htm