شبکه تلویزیونی کان اسرائیل: ارتش از قبل از برنامه حماس برای گروگان‌گیری آگاهی داشت

ایران اینترنشنال
شبکه تلویزیونی کان در اسرائیل گزارش داد که ارتش این کشور دست‌کم چند هفته قبل از حمله حماس در روز هفتم اکتبر ۲۰۲۳ می‌دانست که این گروه برای حمله و گروگان‌گیری برنامه‌ریزی کرده و حتی مقام‌های اطلاعاتی اسرائیل پیش‌بینی کرده بودند که حماس بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ گروگان را به اسارت خود درآورد.

براساس این گزارش و اسنادی که شبکه تلویزیونی کان می‌گوید آنها را مشاهده کرده است، ارتش اسرائیل تنها چند هفته قبل از هفتم اکتبر از برنامه‌های حماس برای حمله مطلع شده و بخش غزه ارتش اسرائیل اطلاعاتی در مورد آموزش و راهبردهای گروگان‌گیری حماس به دست آورده بود.

بر اساس گزارش کان، بخش غزه ارتش اسرائیل یک سند اطلاعات داخلی را در ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۳ توزیع کرد که جزئیات حمله برنامه‌ریزی‌شده حماس را نشان می‌داد.

شبکه کان در گزارش خود تاکید کرد که این سند را مشاهده کرده است و طبق آن، ارتش اسرائیل شاهد انجام یک سری آموزش‌ها و تمرین‌های حماس بوده که در آن جنگجویان شبه‌نظامی این گروه، در حال تمرین حمله به پایگاه‌های نظامی اسرائیل و نیز جوامع غیرنظامی کیبوتص‌ها بوده‌اند.

براساس سندی که این شبکه می‌‎گوید آن را دیده و بررسی کرده است، ارتش اسرائیل همچنین می‌دانست که حماس به واحدهای خود در مورد چگونگی دستگیری گروگان‌ها و نحوه محافظت از آنها پس از بردن آنها به نوار غزه آموزش داده است.

به گزارش کان، فرماندهی جنوب ارتش اسرائیل و لشکر غزه نیز در حاشیه این سند نوشته‌اند که انتظار دارند حماس بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ گروگان بگیرد.

به گزارش کان، مقام‌های اسرائیلی حتی اطلاعاتی در مورد نحوه برخورد حماس با گروگان‌ها در شرایط شدید خاص و قوانینی که برای اعدام گروگان‌ها وضع کرده بود، داشتند.

تایمز اسرائیل نیز گزارش داد که اسرائیل به اشتباه بر این باور بود که حماس هرگز نمی‌تواند از موانع مرزی با فناوری پیشرفته عبور کند، این موانع شامل یک دیوار آهنی ساخته شده از بتون، تونل ها، سیم خاردار، و مسلسل‌هایی بود که از راه دور کنترل می‌شدند و دو سال قبل از حمله نصب شده بودند.

به گزارش کان نیوز، این ارزیابی مانع از آن شد که رهبران ارشد اطلاعاتی اسرائیل در مورد گزارشی داخلی که جزییات برنامه‌های حماس را برای حمله شرح می‌داد، کاری انجام دهند.

اما نشریه بیزنس اینسایدر که روایتی از گراش شبکه کان را منتشر کرده، افزوده است که این گونه نبود که اسرائیل تنها چند هفته قبل از هفتم اکتبر از برنامه‌های حماس اطلاع بیابد.

روزنامه نیویورک‌تایمز سال گذشته گزارش داد که اسرائیل بیش از یک سال قبل از این حمله، سندی ۴۰ صفحه‌ای را منتشر کرده بود که در آن جزییات دقیق نحوه حمله حماس به مرز جنوبی نشان داده شده بود.

به نوشته نیویورک‌تایمز، اما اسرائیل با این فرض که حماس هرگز قادر به عبور از موانع دفاعی اسرائیل نخواهد بود، هرگز برنامه‌های این گروه را جدی نگرفت.

شبه نظامیان حماس در هفتم اکتبر سال گذشته به جنوب اسرائیل حمله کردند و ۱۲۰۰ نفر را کشتند و صدها نفر را به گروگان گرفتند که بسیاری از آنها هنوز در اسارت به سر می‌برند.

به گزارش وال استریت ژورنال تعداد دقیق گروگان‌هایی که حماس آنها را به اسارت گرفته و به غزه برده است مشخص نیست، اما اسرائیل این تعداد را حدود ۲۴۰ نفر تخمین زده است و گمان می‌رود که حدود ۱۱۶ نفر از آنها هنوز در غزه هستند.

به گفته مقام‌های بهداشتی فلسطینی، در جریان حمله اسرائیل به غزه، بیش از ۳۷ هزار نفر، که بسیاری از آنان زنان و کودکان هستند، کشته شده‌اند.