نخست‌وزیر اسرائیل «بن‌گویر» را به افشاگری متهم و از حضور در جلسات امنیتی دولت منع کرد

العربیه
حزب راستگرای لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، چهارشنبه 30 خرداد ایتمار بن‌گویر، وزیر امنیت ملی و رهبر حزب افراطی «قدرت یهودی»، را به افشای اسرار دولتی متهم کرد.

این اتهام پس از آن مطرح شد که بن گویر اشاره داشت که او اگر نتانیاهو با پیش‌نویس «قانون خاخام‌ها» موافقت می‌کرد، رأی دادن به آن را می‌پذیرفت.

نتانیاهو روز سه‌شنبه پیش‌نویس «قانون خاخام‌ها» را پیش از رأی‌گیری در اولین قرائت در کنست (پارلمان) به‌زعم این‌که اکثریت موافق را بدست نمی‌آورد، از دستورکار خارج کرد.

این لایحه، انتقال اختیارات مربوط به منصوب شدن خاخام‌ها در شهرها را از مقامات محلی به وزارت امور مذهبی که توسط «موشه ملخیئیلی» (از حزب مذهبی «شاس») اداره می‌شود، واگذار می‌کند.

حزب لیکود در بیانیه‌ای به نقل از نتانیاهو گفت: «هر که می‌خواهد در یک تیم مشاوره‌های امنیتی شریک باشد باید ثابت کند که اسرار دولتی یا مکالمات خصوصی را فاش نمی‌کند.»

در واکنش به این موضع لیکود، حزب «قدرت یهود» نیز در بیانیه‌ای مشابه تصریح کرد: «حزب قدرت یهود از قانون استفاده از دروغ‌سنج درباره اعضای دولت حمایت می‌کند و از نخست‌وزیر می‌خواهد که فورا آن را اجرایی کنند، به این شرط که افراد دارای دستگاه تنظیم ضربان قلب را شامل شود.»

این حزب اسرائیلی همچنین خواستار آن شد تا در مورد چگونگی افشای امور مربوط به کابینه و شورای جنگ تحقیق شود.

منظور حزب «قدرت یهود» بنیامین نتانیاهو بود که چند ماه پیش تحت عمل جراحی قرار گرفته و در قفسه سینه او دستگاه ضربان‌ساز قلب کار‌گذاشته شد.

نتانیاهو پیش از این لایحه‌ای را پیشنهاد کرده بود که به موجب آن وزرا برای جلوگیری از افشای اطلاعات، مورد آزمایش دروغ‌سنجی قرار گیرند، اما این طرح او تصویب نشد.

نخست‌وزیر اسرائیل از شرکت دادن بن‌گویر در جلسات مشاوره امنیتی امتناع می‌ورزد، این در حالی است که بن‌گویر در جلسات شورای وزیران و امور امنیتی و سیاسی کابینه و جلسات عمومی هیئت دولت شرکت می‌کند.

حزب «وحدت ملی» به رهبری وزیر پیشین بنی گانتز در بیانیه‌ای درباره نزاع بین دو حزب «لیکود» و «نیروی یهود» با اشاره به بن‌گویر اعلام کرد: «هر کسی که معتقد است وزیری وجود دارد که اسرار دولتی را فاش می‌کند، به او اجازه نمی‌دهد کنترلی بر پلیس اسرائیل و عضویت در کابینه داشته باشد.»

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون دولت اسرائیل، در این باره در پلتفرم «ایکس» نوشت: «من آنچه بی بی (نتانیاهو) در مورد بن گویر گفت و آنچه بن گویر در مورد بی بی گفت را خواندم و با هر دو موافقم.»

این اولین بار نیست که حزب «لیکود» با حزب «قدرت یهود» درگیر می‌شود، و اولین اختلاف بین نتانیاهو و بن گویر نیست.

بن گویر بارها تهدید کرده بود که در صورت پذیرش توافق آتش‌بس در نوار غزه از سوی نتانیاهو قبل از تحقق اهداف جنگ از جمله نابودی حماس و آزادی گروگان‌ها از ائتلاف با دولت نتانیاهو کنار خواهد رفت.