ورود ولادیمیر پوتین به ویتنام همزمان با انتقاد آمریکا از این سفر

بی بی سی
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در ادامه سفرش در شرق آسیا وارد هانوی، پایتخت ویتنام شده است.

این دیدار که پس از سفر خاص وی به کره شمالی انجام می‌شود، به عنوان حمایت دیپلماتیک از روسیه در این منطقه تعبیر شده است.

ایالات متحده آمریکا از این سفر به دلیل فراهم کردن زمینه‌ای برای پوتین برای ترویج جنگ تجاوزکارانه‌اش به اوکراین، انتقاد کرده است.

ویتنام برای روابط تاریخی خود با روسیه ارزش قائل است و این در حالی است که همزمان این کشور برای بهبود روابط خود با اروپا و آمریکا تلاش می‌کند.

ویتنام رابطه بسیاری نزدیکی با روسیه دارد و سابقه آن به چندین دهه قبل و به ۱۹۵۰ باز می‌گردد، زمانیکه اتحاد جماهیر شوروی سابق با حمایت‌های حیاتی نظامی، اقتصادی و دیپلماتیک از دولت جدید کمونیستی در ویتنام شمالی حمایت کرد.

امروزه اقتصاد ویتنام با ادغام آن در بازارهای جهانی متحول شده است و روسیه به عنوان یک شریک تجاری بزرگ از چین، آسیا، آمریکا و اروپا عقب افتاده است.

اما ویتنام هنوز عمدتا از تجهیزات نظامی ساخت روسیه استفاده می‌کند و برای اکتشاف نفت در دریای چین جنوبی به مشارکت با شرکت‌های نفتی روسیه متکی است.

تهاجم روسیه به اوکراین، ویتنام را با چالشی دیپلماتیک مواجه کرد، اما این کشور تا کنون توانسته از روبرو شدن با‌ این چالش پرهیز کند.

این کشور تصمیم گرفته است از رای دادن به قطعنامه‌های مختلف سازمان ملل در محکومیت حمله به اوکراین امتناع کند و در عین حال روابطش را با اوکراین حفظ کرده و حتی مقداری کمک به کی‌یف ارسال کرده است.

ایالات متحده آمریکا با سفر رسمی پوتین به ویتنام مخالفت کرده است.

آمریکا استدلال می‌کند که این سفر تلاش‌های بین‌المللی برای منزوی کردن روسیه را تضعیف می‌کند.