سوئد، عضو تازه ناتو با آمریکا قرارداد نظامی بست

رادیوزمانه
پارلمان سوئد توافق بحث‌برانگیز همکاری نظامی با ایالات متحده آمریکا را پس از یک بحث طولانی با ۲۶۶ رأی مثبت و ۳۷ رأی منفی تصویب کرد. این تصمیم شرایط حضور نظامی آمریکا در سوئد را فراهم می‌کند. در آینده، نیروهای آمریکایی اجازه خواهند داشت در خاک سوئد آموزش ببینند و از زیرساخت‌های نظامی این کشور استفاده کنند.

دو کشور در ماه دسامبر گذشته بر سر توافق‌نامه دفاعی به توافق رسیدند. براساس این توافق، نیروهای آمریکایی مجاز به استفاده از ۱۷ تأسیسات نظامی در سوئد خواهند بود، از جمله فرودگاه‌های نظامی، پایگاه‌های دریایی و همچنین پایگاه‌های پراکنده نیروی زمینی در سراسر این کشور.

پال یانسون، وزیر دفاع سوئد از این تصمیم با خشنودی یاد کرد و گفت: «در صورت وقوع بحران یا جنگ این توافق‌نامه شرایط بسیار بهتری را برای حمایت ایالات متحده ایجاد و به ثبات در سراسر اروپای شمالی کمک می‌کند.»

منتقدان بیم آن دارند که این تصمیم به استقرار تسلیحات هسته‌ای در سوئد و پایگاه‌های نظامی دائمی ایالات متحده در این کشور بینجامد. دولت اما می‌گوید به موضع سوئد مبنی بر مجوز ندادن به استقرار تسلیحات هسته‌ای در خاک این کشور در زمان صلح، احترام خواهد گذاشت.

سوئد پس از یک بن‌بست تقریباً دو ساله در ۷ مارس گذشته به عضویت ناتو درآمد. این کشور اسکاندیناوی در ماه مه ۲۰۲۲ تحت تأثیر تهاجم روسیه به اوکراین برای عضویت در ناتو درخواست داد اما ترکیه و مجارستان، اعضای دیگر ناتو، روند پیوستن سوئد به ناتو را برای بیش از یک سال متوقف کردند.