نخست‌وزیر قطر: مذاکرات درباره گروگان‌ها و آتش‌بس تا حدی پیشرفت داشته است

ایران اینترنشنال
شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر، روز جمعه اعلام کرد مذاکراتی که کشورش برای دستیابی به توافق احتمالی برای آزادی گروگان‌های اسرائیل و آتش‌بس بین اسرائیل و حماس انجام می‌دهد، «تا حدی پیشرفت» داشته است.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی در جریان کنفرانس خبری مشترک با خوزه مانوئل آلبارس، وزیرخارجه اسپانیا در مادرید گفت قطر تلاش‌های خود را در روزهای اخیر بدون وقفه ادامه داده است.

قطر، ایالات متحده و مصر، سه کشوری هستند که در چند ماه اخیر درگیر مذاکرات فشرده درباره جزئیات یک آتش‌بس در غزه و آزادی گروگان‌های اسرائیلی هستند که حماس در آن باریکه نگهداری می‌کند.

در جریان حمله ۷ اکتبر حماس به جنوب اسرائیل، ۲۵۱ نفر ربوده شدند و گمان می‌رود که هنوز ۱۱۶ گروگان ربوده شده به دست حماس همچنان در غزه باشند، اگرچه ده‌ها نفر از ان‌ها احتمالا کشته شده‌اند.

آل‌ثانی با اشاره به این‌که چندین جلسه با رهبری حماس برگزار شده است تا شکاف بین دو طرف پر شود، گفت: «تا حدی پیشرفت برای توافق آتش‌بس و آزادی کروگان‌ها حاصل شده است.»

نخست‌وزیر قطر با تاکید بر این‌که راه‌حل باید بر اساس مصالحه بین دو طرف باشد، گفت: «نمی‌توان یک طرف درگیری را به پذیرش دیدگاه طرف مقابل مجبور کرد.»

این مقام قطری با یادآوری این‌که با وجود ادامه تلاش‌ها، تاکنون به فرمولی نرسیده‌اند که مناسب‌ترین و نزدیک‌ترین فرمول ممکن به خواست طرفین باشد: «به محض این‌که این کار انجام شود، با طرف اسرائیلی ارتباط برقرار خواهیم کرد تا تلاش کنیم شکاف‌ها را پر کنیم و به توافق برسیم.»

آخرین دور مذاکرات آتش‌بس بر اساس طرحی در جریان است که جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، ۳۱ مه ارائه داد.

بر اساس این طرح، اسرائیل از «مراکز جمعیتی اصلی» در غزه خارج شده و آتش‌بسی شش هفته‌ای برقرار می‌شود که در صورت نیاز به زمان بیشتر برای دستیابی به توافق دائم، قابل تمدید است.

حماس خواستار آن شده که اسرائیل به آتش‌بس دائمی و خروج کامل از نوار غزه متعهد شود، شرایطی که اسرائیل آن را غیرممکن می‌داند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، گفته است که پاسخ حماس به این پیشنهاد شامل برخی تغییرات غیرعملی بوده و این گروه اگر موضع خود را تغییر ندهد مسئول ادامه جنگ خواهد بود.

برخی تحلیل‌گران اسرائیلی اشاره کرده‌اند که با تهدید جنگ با حزب‌الله لبنان در مرز شمالی اسرائیل، اسرائیل ممکن است مجبور شود جنگ غزه را زودتر از آن‌چه که می‌خواهد پایان دهد.

با این حال، شبکه ۱۲ اسرائیل روز جمعه به نقل از یک منبع دیپلماتیک اسرائیلی ناشناس گزارش داد که حماس دچار اشتباه شده اگر فکر می‌کند اسرائیل بدون رسیدن به آن‌چه می‌خواهد از غزه خارج خواهد شد.

جنگ در غزه از ۷ اکتبر، زمانی که حماس حمله بی‌سابقه‌ای به اسرائیل انجام داد، شروع شده و بیش از هشت ماه است که ادامه دارد.

وزارت بهداشت غزه می‌گوید د رجریان حملات هوایی و زمینی اسرائیل بیش از ۳۷۴۰۰ نفر در نوار غزه در جنگ کشته شده‌اند. اسرائیل می‌گوید در جریان این جنگ نزدیک به ۱۵هزار عضو حماس را کشته است.