پرونده قاچاق جنسی اپستین: نام کلینتون و شاهزاده اندرو در میان اسناد دادگاه

بی بی سی
نام بیل کلینتون رئیس جمهوری سابق آمریکا و شاهزاده اندرو، برادر کوچکتر پادشاه بریتانیا در میان اسناد دادگاهی منتشر شده است که جزئيات افراد مرتبط با پرونده جفری اپستین را برملا می‌کند.

جفری اپستین، مرد ثروتمندی بود که بیشتر به دلیل معاشرت با چهره‌های مشهور نظیر شاهزاده اندرو معروف بود و در سال ۲۰۱۹ میلادی در حالی که در انتظار محاکمه به اتهام قاچاق جنسی بود، در زندان خودکشی کرد.

آقای اپستین متهم به گرداندن «شبکه گسترده» دختران زیر سن قانونی برای رابطه جنسی بود. او این اتهامات را تکذیب می‌کرد.

این ثروتمند آمریکایی یک دهه پیش از آن، به دلیل تلاش برای واداشتن یک کودک به کارگری جنسی محکوم شده بود.

یک قاضی دادگاه فدرال نیویورک حکم داده است که اسناد و مدارک دادگاه گیلین ماکسول، دوست دختر آقای اپستین، باید از مهر و موم خارج شود.

خانم ماکسول در حال سپری کردن ۲۰ سال حبس به عنوان مجازات جرایمی است که در مشارکت با جفری اپستین مرتکب شده است.

نام آقای اپستین با چهره‌های سرشناس دنیای سیاست، تجارت و سلطنت گره خورده بود.

بی‌بی‌سی در حال بررسی ۹۴۳ برگ سند مربوط به این پرونده است که روز چهارشنبه منتشر شده است.

برخی از کسانی که نامشان دراین اسناد آمده، متهم به اقدامات خلاف قانون هستند و نام عده‌ای دیگر یا به عنوان شاهد و یا به عنوان شاکی در میان است.

قاضی لورتا پرسکا، هنگامی که حکم به علنی شدن این اسناد داد گفت نام بسیاری از کسانی که در این اسناد مطرح شده‌اند پیش از این از سوی رسانه‌ها و یا در جریان محاکمه خانم مکسول علنی شده بود.

به گفته خانم پرسکا بسیاری دیگر نیز با انتشار این اسناد مخالفتی نکرده‌اند.

نام یوهانا شوبرگ که شاهزاده اندرو را به آزار جنسی متهم کرده است نیز در این میان آمده است. خانم شوبرگ مدعی شده که شاهزاده اندرو در سال ۲۰۰۱ در حالی که روی کاناپه‌ای در آپارتمان اپستین در منهتن نشسته بود، به پستانش دست زده است. کاخ باکینگهام پیشتر این اتهام را «تمام غیرواقعی» خوانده بود.

نام بیل کلینتون رئیس جمهوری سابق امریکا نیز در میان اسناد دادگاه است. نمایندگان آقای کلینتون در واکنش به این خبر با ارجاع به بیانیه‌ای که او در سال ۲۰۱۹ منتشر کرده تکرار کردند که رئیس جمهوری سابق آمریکا از جرایم آقای اپستین «هیچ اطلاعاتی ندارد».

دلیل مرگ جفری اپستین رسما خودکشی اعلام شد

در شهادت‌نامه خانم شوبرگ آمده است که او از آقای اپستین نقل کرده است که بیل کلینتون «جوان پسند است» (اشاره به دختران جوان). بیل کلینتون در زمان ریاست جمهوری خود با یکی از کارآموزان ۲۲ ساله کاخ سفید رابطه جنسی برقرار کرد.

اسناد دادگاه شهادت‌نامه‌ای از خانم مکسول را نیز شامل می‌شود که تایید کرده بیل کلینتون با جت شخصی جف اپستین پرواز کرده اما گفته نمی‌داند که این پروازها چندبار انجام شده است.

رئیس جمهوری سابق امریکا در سال‌های اول دهه ۲۰۰۰ با جت شخصی آقای اپستین سفرهایی انسان‌دوستانه به آفریقا انجام داد و در آن زمان جفری اپستین را انسان‌دوستی متعهد خواند اگرچه بعدها گفت رابطه‌اش را با او قطع کرده است.

در بیانیه سال ۲۰۱۹ آقای کلینتون آمده است که در تمامی این سفرها کارکنان بنیاد کلینتون و پلیس مخفی کاخ سفید او را همراهی می‌کرده‌اند.

در بخشی از این اسناد به نقل از یکی از وکلای خانم مکسول امده است که آقای کلینتون در هیچ مقطعی بین اول ژانویه ۲۰۰۱ و اول ژانویه ۲۰۰۳ در جزیره سنت جیمز، جزیره شخصی اپستین حضور نداشته است.

این اسناد در عین ‌حال شهادت دیگری از خانم شوبرگ را شامل می‌شود که براساس آن آقای اپستین گفته است در راه خود به یکی از کازینوهای نیوجرسی با دونالد ترامپ تماس خواهد گرفت: «بعد از اینکه خلبان گفت نمی‌توانیم در نیویورک فرود بیائیم و باید در آتلانتیک سیتی بنشینیم، جفری گفت عالی! به ترامپ زنگ می‌زنیم.»

در این سند هیچ اشاره‌ای به کاری خلاف قانون از سوی دونالد ترامپ نشده است. در مقطعی از این استشهادنامه از خانم شوبرگ پرسیده شده که آیا هرگز آقای ترامپ را ماساژ داده است و او پاسخ منفی داده است.

آلفردو رودریگز، یکی از کسانی که مامور امنیتی آقای اپستین بود در اسناد دادگاه خانم ماکسول را «رئیس» خوانده است.

در این اسناد درعین حال آمده است آقای رودریگز، که در سال ۲۰۱۵ درگذشت، همیشه با خود پول نقد همراه داشته که به دختران دبیرستانی و دخترانی که به جذب نیرو برای شبکه رابطه جنسی مشغول بودند بپردازد.