روز جهانی زن؛ گزارشگر ویژه سازمان ملل برای افغانستان خواستار رهایی زنان از بند طالبان شد

بی بی سی
ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در افغانستان، از حکومت طالبان خواست تا زنان مدافع حقوق بشر زندانی را آزاد کند.

او در بیانیه‌ای که به‌مناسبت ۸ مارچ/مارس، روز جهانی همبستگی زنان، منتشر کرده است، می‌گوید: «در روز جهانی زن، من در کنار زنان و دختران افغانستان می‌ایستم که در حدی بی‌سابقه با تبعیض بنیادی و سیستماتیک روبرو هستند. من شجاعت، خلاقیت و رهبری آن‌ها را در مطالبه حقوق اساسی خودشان می‌ستایم.»

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل از حکومت طالبان خواست که «تمام زنانی که بازداشت خودسرانه و زندانی شده‌اند را فورا بدون قیدو شرط» آزاد کند.

او تاکید کرده است که حکومت طالبان باید به حقوق بشر و زنان و دختران افغانستان از جمله آموزش، کار و سفر و بیان حقوق‌شان احترام بگذارد و خواستار مشارکت معنادار و برابر زنان و دختران در زندگی اجتماعی شده است.

این در حالی است که به مناسبت هشتم مارچ/مارس، فعالان حقوق زنان افغانستان نیز بیانیه‌هایی صادر کرده‌اند و اعتراض‌هایی علیه طالبان به‌راه انداخته‌اند.

طالبان از زمان بازگشت به قدرت اعتراضات زنان در جاده‌های کابل و برخی شهرهای عمده را شدیداً سرکوب کرده و شماری از آن‌ها را بازداشت کرده‌اند.